Kategorija: Jaunumi
Publicēšanas datums: janvāris 25, 2022

Shadowplant: vairs neizmetam bojātus augus, pateicoties maksimālai bioloģiskai aizsardzībai

Lai gan pirms diviem gadiem 1-2% no mūsu kalateju kopējā skaita nebija pārdodamas, jo tās bija bojājušas tīklērce un tripsis, šobrīd var droši apgalvot, ka neviens no augiem netiek izmests atkritumos. “Var apgalvot, ka mēs atrisinājām problēmu ar kaitēkļiem, maksimāli pievēršoties bioloģiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem,” izmaiņas skaidro Shadowplant pārstāvis Teuns Valstars (Teun Valstar). Un Airobug bija daļa no risinājuma.

“Pirms diviem gadiem mēs nokļuvām strupceļā. Izmantojot pesticīdus, kas bija pieejami un ko mēs varējām lietot, netikām galā ar tīklērci un tripsi. Un tajā brīdī mēs pieņēmām lēmumu izmēģināt bioloģiskās augu aizsardzības metodes un produktus divdesmit procentu apmērā no kopējā augu aizsardzības līdzekļu apjoma. Arī tas nebija pietiekami, jo joprojām palika 1-2% no augiem, kuri bija jāizmet atkritumos,” skaidro Valstars.

Shadowplant kultivē kalateju četros hektāros Honselersdijkā. Apmēram ceturtā daļa no platības ir aprīkota ar WPS sistēmu (Walking Plant System), kurā augi tiek audzēti cieši viens pie otra speciālās renēs.. Šī audzēšanas metode ir izaicinājums pesticīdiem, jo jūs nevarat pārvietoties starp renēm. Tas padara arī kaitēkļu atrašanu un uzskaiti daudz problemātiskāku un padara sarežģītu vērtīgo kukaiņu izplatīšanu pār augiem bez speciāla aprīkojuma.

Vērtīgie kukaiņi vajadzīgajā vietā

Izskatījās, ka risinājums varētu būt Airobug, pašgājējs pūtējs, kuru radījuši Koppert Tehniskās nodaļas inženieri vienmērīgai vērtīgo kukaiņu izplatīšanai visā platībā. Airobug ir aprīkots ar liftu, kas ļauj tam pārvietoties iekārtam sliedē visā siltumnīcas platībā. Tvertnes ar vērtīgajiem kukaiņiem tiek pievienotas ierīcei un ventilators vienmērīgi pūš plēsīgās ērces virs kukaiņiem. Airobug kustās, pateicoties paša enerģijas avotam, pa sliedēm visā siltumnīcas platībā un veic savu darbu.

“Tā kā Airobug ir pašu radīts produkts, tas ir izveidots drošs izmantošanai bioloģiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem (kukaiņiem). Vērtīgie kukaiņi tiek izplatīti vienmērīgi visā siltumnīcas platībā un šī ierīce viņiem nekaitē,” skaidro Artūrs Kalkmans (Arthur Kalkman), Koppert konsultants.

Var arī nobīties

“Ja jūs izmantojat pesticīdus, varat uzreiz ieraudzīt bojā gājušos kaitēkļus. Izmantojot bioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus, Jums jāapbruņojas ar pacietību. Šis moments dažus dekoratīvo augu audzētājus padara nervozus, uzsākot strādāt ar bioloģiskajiem produktiem. Sākums arī mums nebija pats labākais. Pirms diviem gadiem mūsu bioloģisko augu aizsardzības līdzekļu attiecība pret pesticīdiem bija 20/80 un tas nepalīdzēja. Izmantojot pesticīdus, mēs nogrāvām līdzsvaru. Kalateju izaudzēšana aizņem 30-45 nedēļas un šajā laikā mēs tās pārvietojam 5 reizes. To darot, mēs tikai pārvietojām invāzijas perēkļus un izplatījām kaitēkļus savā siltumnīcā,” skaidro Valstars.

Arthur Kalkman un Teun Valstar

Stratēģija

“Kad pirms diviem gadiem Valstars vērsās pie mums, mēs izveidojām konkrētu stratēģiju - kartējām kaitēkļus, kas rada vislielākos postījumus, apzinājām, kas notiek ar augiem audzēšanas laikā un būtiskākos momentus un problēmas, cīnoties ar kaitēkļu invāziju. Piemēram, šī procesa rezultātā mēs izpētījām daudzas kalateju šķirnes, nosakot, kuras ir uzņēmīgākas pret tīklērci un kuras cieš mazāk, jo katrai šķirnei šī īpašība tomēr atšķiras,” norāda Kalkmans.

Praktiski bez pesticīdiem

Šobrīd tikai neliela daļa no augu aizsardzības līdzekļiem, ko mēs izmantojam, ir pesticīdi. Tīklērci un tripsi var pilnībā uzveikt, izmantojot Koppert produktus Spidex Vital un Swirski-Mite. “Jau pavasarī, kad sākas silts laiks, spīd Saule un pūš vējš un vasara turpinās ar augstu temperatūru un karstu laiku, mums radās milzīgas problēmas ar tīklērci. Bet šobrīd – nekā no tīklērces,” saka Valstars.

Duponchelia joprojām ir izaicinājums, bet mēs lietojam Macro-Mite, lai samazinātu šī kaitēkļa populāciju. Shadowplant saimniecībā izmanto arī lampas, lai noķertu šīs kodes. “Dažās vietās mēs izmantojam lamatas, lai samazinātu kaitēkļu invāziju, jo dažreiz invāzija attīstās tik strauji, ka mēs var nokavēt cīņu ar to,” skaidro Valstars.

Pēc pēdējo gadu panākumiem cīņā ar tīklērci un tripsi, 2020.gadā Shadowplant saimniecībā uzsāka izmantot bioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus arī pret laputi. Tas nostrādāja ļoti labi un augu bojājumu slieksnis sezonas laikā tika pārkāpts tikai vienu reizi. Shadowplant plāno uzsākt laputu kontroles pasākumus agrāk nākamajā sezonā, lai ļautu Aphidend pangodiņam un Aphipar parazītiskajai lapsenītei veikt savu darbu efektīvāk.

Labi padarīts darbs

“Mūsu augus piegādā Ikea visā Eiropā, kā arī lielākajiem dārza centriem un dārza centru ķēdēm. Reizēm mēs saņēmām sūdzības par kukaiņiem augos, bet šobrīd es varu klientiem izskaidrot, ka tie ir vērtīgie kukaiņi, kuri turpina cīnities ar kaitēkļiem. Tas vēl nebija pieņemams pirms dažiem gadiem, tomēr izpratne un atbalsts arvien pieaug,” skaidro Valstars.

Darbinieki, kas darbojas ar kaitēkļu uzskaiti un strādā ar bioloģiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem, drīz apmeklēs Koppert trīs dienu kursu, lai labāk iepazītu slimības un kaitēkļus, mācētu labāk un ātrāk tos atpazīt, kas, savukārt, ļaus ātrāk pieņemt atbilstošus mērus.

“Neatkarīgi no tā, ko pieprasa klienti, es pats personīgi esmu dedzīgs pesticīdu samazināšanas piekritējs. Izmantot pesticīdus likās nepareizi un sajūtas nebija labas un, godīgi sakot, pesticīdu smidzināšana nav tas labākais darbs. Smidzināšana vienmēr notika vakaros, lai pasargātu darbiniekus. Šobrīd mums par to nav jādomā, jo bioloģisko augu aizsardzības līdzekļu izmantošana var notikt jebkurā laikā.

Zemākas izmaksas

Valstars turpina: “Bioloģiskie augu aizsardzības līdzekļi maksā vairāk kā pesticīdi. Tajā pašā laikā kaitēkļu invāzija ir zemāka un mēs arī veicam preventīvus pasākumus. Mēs izvērtējam, kādā veidā mēs varam panākt rezultātu ar zemākām izmaksām. Šādā veidā manas izmaksas kopumā ir zemākas. Kad es sarēķinu, cik stundas man mazāk ir jāsmidzina pesticīdi, kā tas ietekmē darba laiku un man nav izbrāķētu augu, saprotu, ka bioloģisko augu aizsardzības līdzekļu izmantošanai ir finansiāla atdeve.”