Kameņu dzēlumu un alerģiju ārstēšana

Kameņu dzēlumu un alerģiju ārstēšana

Kameņu dzēlumu un alerģiju ārstēšana

Šī informācija par kameņu dzēlumiem sniedz norādījumus, kas palīdz samazināt iespēju, ka jums iedzeļ kamene, un arī informē par iespējamo reakciju uz dzēlienu un dzēlumu ārstēšanu. Plakātu ar informāciju par kameņu dzēlumiem un alerģijām var lejupielādēt šeit.

Kameņu, bišu un lapseņu dzēlumi

Kamenes ir sastopamas dabiskajā vidē daudzās valstīs. Kamenes un bites arī izmanto lauksaimniecības un dārzkopības kultūru apputeksnēšanai. Ir dažādas pasugas, kas atšķiras pēc izskata, tostarp krāsojuma. Kamenes kopumā ir lielākas par bitēm un matainākas par lapsenēm.

Līdzīgi bitēm un lapsenēm arī kamenēm dzelonis ir tikai mātītēm un darba kamenēm. Traniem dzeloņa nav. Dzelonis ir aizsardzības ierocis. Kad kamene iedzeļ, tā caur dzeloni ievada nedaudz indes. Cilvēkiem inde izraisa īslaicīgas, asas sāpes, kas pēc tam pakāpeniski pazūd. Dažkārt (apmēram 1 % gadījumu) rodas alerģiska reakcija pret ievadīto indi.
Reakcija uz kamenes dzēlienu dažādos gadījumos var atšķirties.

Kameņu un lapseņu dzelonis nav atskabargains. Tas nozīmē, ka darba kamene vai mātīte var izvilkt dzeloni un dzelt vairākas reizes. Bites dzelonim ir atskabargas. Kad bite cenšas izvilkt dzeloni, tas līdz ar indes dziedzeri atdalās no bites vēdera.

Kā izvairīties no kameņu dzēlieniem?

Kamenes dzeļ reti. Iespēju, ka kamene jūs sadzels, var samazināt, izvairoties no kameņu provocēšanas, lai tās nepadarītu agresīvas. Strādājot ar kamenēm, ir svarīgi saglabāt mieru. Neviciniet rokas kameņu virzienā, nesitiet pa stropu, nepieskarieties kamenēm un neturiet tās.

Jums iedzēla kamene? Reakcijas un ārstēšana

Parasti kamenes dzēliens izraisa nealerģisku, lokālu reakciju: pietūkumu, niezi un apsārtumu dzēluma vietā, kas ilgst tikai dažas stundas. Tas var notikt tieši pēc dzēliena, bet biežāk sākas pēc dažām stundām. Pietūkums vai nieze var ilgt vairākas stundas vai pat dienas. Dažos gadījumos lokālā reakcija var nedaudz izplatīties; šādā gadījumā simptomi parasti pazūd lēnāk. Tā joprojām ir uzskatāma par lokālu, nealerģisku reakciju.

Nealerģiskas, lokālas reakcijas ārstēšana

Parasti medicīniska palīdzība nav nepieciešama. Var veikt atsevišķus pasākumus, lai samazinātu lokālo reakciju, īpaši ja sadzelta ir jutīga vieta, piemēram, acu tuvumā. Sadzeltajai personai iespējami drīzāk pēc dzēliena ir jālieto pretiekaisuma zāles (piemēram, aspirīns vai ibuprofēns). Uz sadzeltās vietas var uzlikt arī vēsas kompreses. Tāpat ir pieejamas dažādas pretniezes ziedes (piemēram, ziedes, kas satur dietiltoluamīdu).

Retajos gadījumos, kad dzēluma vieta ir mute vai rīkle, cietušais ir nekavējoties jānogādā slimnīcā, jo dzēliens var izraisīt elpceļu bloķēšanu. Slimnīcā pacientam tiks doti kortikosteroīdi (piemēram, prednizons) un viņu paturēs slimnīcā novērošanai.

Alerģiska reakcija

Aptuveni 1 % cilvēku atkārtoti dzēlieni (dažos gadījumos tikai divi vai trīs dzēlieni) var izraisīt visa organisma alerģisku reakciju — sistēmisku alerģisku reakciju jeb anafilaktisko šoku. Alerģiska reakcija ir saistīta ar antivielām, kas veidojas iepriekšējā saskarē ar antigēnu, tāpēc pēc pirmā dzēliena nav iespējama alerģiska reakcija. Alerģisku reakciju simptomi parasti parādās ļoti drīz pēc dzēliena (no dažām sekundēm līdz pusstundai pēc dzēliena).

Alerģiskas reakcijas klasificē četrās pakāpēs pēc to smaguma:
1. pakāpe — nieze, apsārtums un pietūkums (nātrene), kas skar visu ķermeni
2. pakāpe — 1. pakāpes simptomi, kurus papildina zarnu darbības traucējumi (vemšana, caureja)
3. pakāpe — 1. un/vai 2. pakāpes simptomi, ko papildina elpošanas grūtības un/vai smakšanas sajūta
4. pakāpe — 1. un/vai 2. un/vai 3. pakāpes simptomi, ko papildina paātrināta sirdsdarbība, ģībšana, anafilaktiskais šoks (ko pavada reibonis, pastiprināta svīšana, auksti drebuļi)

Alerģiskas reakcijas ārstēšana

Drudža vai 1. pakāpes reakcijas gadījumā sazinieties ar ģimenes ārstu. Ārsts var pieņemt lēmumu novērot situāciju un tās attīstību. Ieteicama novērošana slimnīcā, jo reakcija ar laiku var pastiprināties.

Toksiskas reakcijas

Toksiskas reakcijas rodas tikai tad, ja cietušo īsā laikā sadzeļ desmitiem reižu. Var rasties sistēmiskas alerģiskas reakcijas, kas skar nervu sistēmu vai asinsrites sistēmu, piemēram, sirds aritmija vai elpošanas grūtības. Arī šādā gadījumā cietušais ir jānogādā slimnīcā, lai veiktu ārstēšanu un novērošanu.

Hiperventilācija

Papildus smagai 4. pakāpes alerģiskai reakcijai hiperventilācija, kas var rasties šoka rezultātā, var izraisīt samaņas zaudēšanu. Šādos gadījumos ir nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Riska grupas

Lielāks alerģiskas reakcijas risks kameņu dzēlumu gadījumā ir personām, kuras lieto noteiktu veidu zāles (beta blokatorus), kā arī grūtniecēm.

Dzīve ar alerģiju pret kamenēm

Ja jums vienreiz ir bijusi alerģiska reakcija, tas nenozīmē, ka jums noteikti būs alerģiska reakcija pēc nākamā dzēliena. Jo īpaši šāda iespēja ir mazāka, ja jums bijusi 1. vai 2. pakāpes reakcija. Reakcija uz kamenes dzēlienu katrā gadījumā var atšķirties. Ir iespējams veikt testu, kurā izmanto attīrītu kamenes indi, lai noteiktu, vai jums būs alerģiska reakcija pēc nākamā dzēliena. Tāpat attīrīto indi ir iespējams izmantot hiposensibilizācijas terapijai.

Imūnterapija ar bišu indi ne vienmēr aizsargā pacientus, kuriem ir alerģija pret kamenēm. Šīs terapijas mērķis ir samazināt organisma jutību pret kameņu indi. Ja nevēlaties izmantot hiposensibilizāciju, jūs varat lūgt savu ārstu, lai tas izraksta recepti adrenalīna automātiskajam injektoram (piemēram, EpiPen vai Jext). Jūs to varat nēsāt sev līdzi, un to var izmantot, lai kamenes dzēliena gadījumā injicētu adrenalīnu (epinefrīnu) augšstilbā.
Nīderlandē testi un ārstēšana ir pieejama Vorburgā, RdGG slimnīcas Alergoloģijas nodaļā (Dr. de Groot, Diakonessehuis novietne).

Informācija ārstiem

Sīka informācija par alerģisku reakciju ārstēšanu ir pieejama no Koppert pēc pieprasījuma.
Lai iegūtu plašāku informāciju, sazinieties ar alergologu vai internistu.

Literatūra
De Groot, H. Allergie voor insecten, Huisarts en Wetenschap 2002; 45 (7): 362-7.
De Groot, H. Allergy to bumble bees. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2006; 6: 294-7.

No Koppert ir iespējams saņemt drukātu plakātu ar attēliem. Šo plakātu var arī lejupielādēt (URL).
Padoms: Uz plakāta pievienojiet medicīnisku konsultāciju un neatliekamās medicīniskās palīdzības kontaktinformāciju.

Šī informācija ir paredzēta tikai izglītojošā nolūkā un to nevar izmantot veselības problēmu diagnostikai vai ārstēšanai, jo tā nav pietiekama, lai aizstātu medicīnisku aprūpi. Ja jums ir veselības problēma vai aizdomas par šādu problēmu, lūdzu, sazinieties ar medicīniskās palīdzības dienestiem.

Nepieciešama palīdzība?