Derīgās nematodes

Kas ir nematodes?

Nematodes, ko parasti dēvē par apaļtārpiem, ir daudzveidīga tārpu grupa, kas pieder pie Nematoda dzimtas. Nematodēm raksturīgs nesegmentēts, cilindrisks ķermenis, un tās ir dažāda lieluma, sākot no mikroskopiskām līdz pat vairāku centimetru garām. Nematodēm ekosistēmās ir dažādas lomas. Dažas no tām ir brīvi dzīvojošas, barojas ar organiskām vielām augsnē vai ūdenī, un tām ir būtiska nozīme barības vielu pārstrādē. Citas sauc par parazītiskām nematodēm, kas inficē augus, kukaiņus, dzīvniekus vai cilvēkus. Ir aptuveni 25 000 sugu, bet to skaits tiek lēsts miljonos. Nematodes dēvē arī par apaļtārpiem, pavedienu tārpiem un zušu tārpiem.

Nematožu veidi

Lauksaimniecībā vissvarīgākie nematodes veidi ir parazītiskās nematodes. Konkrētāk, kukaiņu parazītiskās nematodes un augu parazītiskās nematodes.

Kukaiņu parazītiskās nematodes

Kukaiņu parazītiskās nematodes, ko bieži dēvē par entomopatogēnajām nematodēm vai derīgajām nematodēm, ir parazītisko nematodu grupa, kurām ir unikālas attiecības ar kukaiņiem. Šīs nematodes ir dabiski dažādu kukaiņu plēsēji, un tām ir būtiska nozīme bioloģiskajā kaitēkļu apkarošanā, tādējādi tās ir noderīgas lauksaimniecībā un dārzkopībā. Šīs nematodes nav kaitīgas ne cilvēkiem, ne dzīvniekiem, ne augiem, bet ir ļoti efektīvas kaitīgo kukaiņu apkarošanā.

Augu parazītiskās nematodes

Augu parazītiskās nematodes ir parazītisko nematodu grupa, kas invadējas un bojā augus, radot būtiskas problēmas lauksaimniecībā un dārzkopībā. Šīs nematodes kaitē kultūraugu veselībai un var radīt ražas zudumus. Tās barojas ar augu saknēm, izjaucot augu spēju uzņemt ūdeni un barības vielas, kas galu galā ietekmē augu augšanu un produktivitāti.

Visbiežāk sastopamie augu parazītisko nematodu veidi ir sakņu mezglu nematodes, cistu nematodes, bojājumu nematodes, spirālveida nematodes un dīgļveida nematodes.

Derīgās nematodes kaitēkļu apkarošanai

Nematodes kaitēkļu apkarošanai, ko bieži dēvē par entomopatogēnajām nematodēm vai derīgajām nematodēm, ir mikroskopiskas apaļtārpiņi, kas kalpo kā dabiski bioloģiskās kaitēkļu apkarošanas līdzekļi. Derīgās nematodes ir ļoti specifiskas saimniekdzīvnieku izvēlē, un tās nekaitē derīgajiem kukaiņiem, cilvēkiem vai dzīvniekiem. Šo nematodu mērķauditorija parasti ir dažādi kukaiņu kāpuri, piemēram, kāpuri un vabolītes (Coleoptera larvae), kāpuru kāpuri (Lepidoptera), mušu kāpuri (Diptera), tripsas (Thysanoptera) un daudzi citi augsnē dzīvojoši kaitēkļi.
.

Nematodes priekšrocības

Derīgo nematodu izmantošana kaitēkļu apkarošanai sniedz vairākus galvenos ieguvumus:

  • ātri iedarbīgs bioloģisks risinājums
  • izturība pret rezistenci - kaitēkļi nevar izveidot rezistenci.
  • var lietot ar parastām smidzināšanas iekārtām
  • Saderība ar lielāko daļu pesticīdu
  • Neatstāj atliekas

Kādus kaitēkļus apkaro nematodes?

Labvēlīgās nematodes ir efektīvi bioloģiski līdzekļi, kas efektīvi apkaro plašu kaitīgo kukaiņu un kaitēkļu klāstu. Nematodes ir dabiskie ienaidnieki kāpuriem un vabolēm, kāpuru kāpuriem, tripsiem, stiebrvīriem, stiebrvīriem, kožspārņiem un lielai mušu kāpuru grupai, piemēram, sēņu kāpuriem, dzērvju mušām, krasta mušām, sīpolu mušām un citiem. Nematodes ir lieliski piemērotas IPM programmās, jo tās ir saderīgas ar lielāko daļu pesticīdu. Tās samazina atkarību no ķīmiskajiem pesticīdiem un veicina ilgtspējīgu un videi draudzīgu kaitēkļu apkarošanas praksi. Šeit ir minēti daži no izplatītākajiem kaitēkļiem, kurus derīgās nematodes var kontrolēt:

Play

Kā darbojas nematodes?

Labvēlīgās nematodes izmanto aizraujošu stratēģiju, lai parazitētu un nogalinātu savus saimniekodu kukaiņus. Lūk, kā tās darbojas:

  1. Meklējot saimniekus: Entomopatogēnās nematodes aktīvi meklē potenciālos kukaiņu saimniekus. Tās piesaista savus saimniekus, uztverot kukaiņu izdalītos ķīmiskos signālus, piemēram, oglekļa dioksīdu, siltumu un specifiskas ķīmiskās vielas.
  2. Saimnieka iekļūšana: Kad nematodes ir atradušas piemērotu saimnieku, tās iekļūst saimnieka ķermenī caur dabiskām atverēm, piemēram, muti, spirakļiem (kukaiņu elpošanas caurulēm), anālo atveri vai mīkstās kutikulas vietām. Dažas nematodes izdala fermentus, kas palīdz sagremot un mīkstina saimnieka kutikulu, tādējādi ļaujot tām iekļūt.
  3. Simbiotiskās baktērijas izdala: Kad nematodes ir iekļuvušas kukaiņa saimniekā, tās izdala kukaiņa ķermeņa dobumā simbiotiskās baktērijas, piemēram, Xenorhabdus vai Photorhabdus sugas. Šīs baktērijas ir būtiskas nematodes parazītiskās stratēģijas īstenošanai. Baktērijas ātri vairojas, izraisot septicēmiju (nāvējošu asins infekciju) kukaiņa saimniekā.
  4. Bakteriālā infekcija: Baktērijas izdala toksīnus un antimikrobiālus savienojumus, kas dažu dienu laikā nogalina saimnieka kukaini. Saimnieks kļūst nekustīgs un galu galā iet bojā bakteriālās infekcijas dēļ.
  5. Barošanās un vairošanās: Nematodes barojas ar vairojamām baktērijām un absorbē barības vielas, kas izdalās baktēriju darbības rezultātā. Tas nodrošina nematodes ar barību un veicina to vairošanos. Tā kā baktēriju populācija saimniekkaiņa organismā turpina augt, nematodes populācija turpina palielināties. Nematodes vairojas, attīstoties vairākās mazuļu stadijās un kļūstot par nobriedušiem pieaugušiem organismiem.
  6. Izcelšanās: Pēc saimnieka kukaiņa audu un baktēriju uzņemšanas no mirušā kukaiņa ķermeņa izaug tūkstošiem jaunu nematodu. Šīs jaunās nematodes tagad ir gatavas meklēt jaunus saimniekorganismus un turpināt ciklu.

Labvēlīgo nematodu sugas

Bioloģiskajā kaitēkļu apkarošanā parasti izmanto vairākas derīgo nematodu sugas. Šīm nematodēm ir būtiska nozīme kukaiņu kaitēkļu apkarošanā, un tās tiek uzskatītas par noderīgām lauksaimniecībā, dārzkopībā un integrētās augu aizsardzības programmās. Dažas no labi zināmajām derīgo nematodu sugām ir šādas:

  • Steinernema feltiae: Šīs aukstumizturīgās nematodes ir efektīvas pret dažādiem augsnē dzīvojošiem kaitēkļiem, tostarp sēņu kāpuriem, dārzeņu sakņu mušām, sakņu laputīm un citu kukaiņu kāpuriem. Tās parasti izmanto siltumnīcās un stādaudzētavās kaitēkļu apkarošanā, un tās kļūst arvien populārākas augļu dārzos un āra dārzeņu kultūrās.
  • Steinernema carpocapsae: Šī suga ir pazīstama ar savu efektivitāti pret tādiem kaitēkļiem kā stiebrvaboles, dažādas kāpuru kāpurus, kā arī vaboļu un vaboļu kāpurus. Tās spēja pielāgoties dažādām temperatūrām padara to par labu izvēli dažādu kultūru kāpuru vīkšu apkarošanai.
  • Heterorhabditis bacteriophora: Šīs nematodes ir īpaši efektīvas pret tādiem augsnē dzīvojošiem kukaiņiem kā Japānas vaboles, baltie grauzēji un sakņu vabolītes. Tās izmanto zālāju apsaimniekošanā un kaitēkļu apkarošanā vairākās dārzeņu kultūrās, mellenēs un citās mīksto augļu kultūrās.

Kā lietot nematodes

Derīgo nematodu lietošana ir vienkāršs process, kas nodrošina to kontaktu ar mērķa kukaiņiem. Atkarībā no mērķa kaitēkļa nematodes var lietot uz lapām vai augsnē. Šeit ir sniegtas vispārīgas norādes par to, kā lietot nematodes (vienmēr pārbaudiet etiķeti, lai uzzinātu detalizētus lietošanas ieteikumus):

  • Izvēlieties pareizo nematodu sugu, kas piemērota jūsu konkrētajai kaitēkļu problēmai.
  • Noteikt vajadzīgo nematodes daudzumu, pamatojoties uz invāzijas pakāpi un apstrādājamo platību, kā norādīts uz produkta etiķetes.
  • Uzglabāt nematodes ledusskapī, lai saglabātu to efektivitāti līdz lietošanas dienai.
  • Izveidojiet nematodu suspensiju, sajaucot tos ar ūdeni, ievērojot sniegtos norādījumus.
  • Lietojot augsnē: Pārliecinieties, ka augsne vai augsnes substrāts ir pietiekami mitrs (nav pārmitrs), lai atvieglotu nematodes pārvietošanos. Ņemiet vērā arī augsnes temperatūru (sīkāku informāciju skatīt uz produkta etiķetes).
  • Lietojot uz lapām, vēl viens svarīgs faktors, kas jāņem vērā, lai panāktu maksimālu panākumu, ir gaisa relatīvais mitrums (> 75 %).
  • Ideālā gadījumā nematodes jālieto laikā, kad ir mērena UV gaisma, piemēram, agri no rīta vai vēlu pēcpusdienā, un jāizvairās no augstas saules intensitātes.
  • izsmidziniet nematodes vienmērīgi, izmantojot dažādas metodes, piemēram, smidzinātājus, apūdeņošanas sistēmas, dronus u. c., lai palīdzētu nematodēm sasniegt kaitēkļu kāpurus.
  • Apsveriet iespēju veikt turpmākus apstrādes pasākumus atkarībā no kaitēkļu izplatības pakāpes un nematodes sugas.
  • Uzraugiet un pēc vajadzības koriģējiet apstrādes plānu

Labvēlīgi nematodes produkti

Panākumu stāsti

Rekomendēts jums

Biežāk uzdotie jautājumi

Nematodes - Pieteikums

Nematodes - Noteikumi

Nematodes - Iepakojums un sastāvs

Nematodes - Uzglabāšana