Parazītiskās lapsenes

Kas ir parazītiskās lapsenes?

Parazītiskās lapsenes ir mazi kukaiņi, kam ir būtiska nozīme dabiskajā kaitēkļu apkarošanā. Tās sauc par parazītiskām, jo dēj olas kaitīgo kaitēkļu kukaiņos vai uz tiem. Parazītisko laputu kāpuri attīstās saimnieka kukaiņa iekšienē, un galu galā to nogalina.

Šīs lapsenes ir ļoti specializētas, un dažādas to sugas ir vērstas pret konkrētiem kaitēkļiem. Tās efektīvi samazina kaitīgo kukaiņu populāciju, padarot tās par vērtīgām sabiedrotajām dārzkopībā un lauksaimniecībā. Atšķirībā no ķīmiskajiem pesticīdiem parazītiskās lapsenes ir dabiskas un nenodara kaitējumu derīgajiem kukaiņiem, dzīvniekiem vai videi.

Parazītiskās lapsenes kaitēkļu apkarošanai

Parazītiskās lapsenes ir vērstas pret dažādiem kaitēkļiem, kas bieži sastopami komerciālajā dārzkopībā un lauksaimniecībā. Šeit ir minēti daži no galvenajiem kaitēkļiem, kurus apkaro parazītiskās lapsenes:

Parazītisko lapseņu priekšrocības

Parazītisko lapseņu izmantošana kaitēkļu apkarošanai sniedz virkni priekšrocību:

  1. Uzlabota kultūraugu aizsardzība: Parazītiskās lapsenes ļoti efektīvi uzbrūk konkrētiem kaitīgajiem kukaiņiem. Ieviešot šos derīgos kukaiņus, audzētāji var ievērojami samazināt kaitēkļu radītos postījumus, nodrošinot lielāku ražu un produktu kvalitāti.
  2. Vides ilgtspēja: Parazītiskās lapsenes ir dabisks un videi draudzīgs risinājums kaitēkļu apkarošanai. Šī pieeja samazina ar ķīmiskajiem pesticīdiem saistīto ietekmi uz vidi un veicina ilgtspējīgāku lauksaimniecības modeli.
  3. Rentabla kaitēkļu apkarošana: Iekļaujot parazītiskās lapsenes integrētās kaitēkļu apkarošanas (IPM) stratēģijās, audzētāji var samazināt atkarību no dārgiem ķīmiskajiem pesticīdiem.
  4. Konsekvence un ilgtermiņa efektivitāte: Parazītiskās lapsenes, tiklīdz tās ir izveidojušās, nodrošina pastāvīgu un ilgstošu kaitēkļu apkarošanu. Šie derīgie kukaiņi pastāvīgi medī un parazitē kaitēkļu sugas, nodrošinot nepārtrauktu kultūraugu aizsardzību visu augšanas sezonu.
  5. Bioloģiskā daudzveidība un ekosistēmas līdzsvars: Parazītisko laputu ieviešana komerciālās audzēšanas vidē var veicināt bioloģisko daudzveidību, jo samazinās kaitīgo ķīmisko vielu izmantošana. Tas, savukārt, rada līdzsvarotāku ekosistēmu kultūraugos, kas var uzlabot kultūraugu vispārējo veselību un izturību. Daudzveidīga ekosistēma bieži vien nozīmē mazāku nelīdzsvarotību un konkrētu kaitēkļu sugu uzliesmojumus.

Kā parazītiskās lapsenes kontrolē kaitēkļus?

Parazītiskās lapsenes izmanto divas galvenās metodes kaitēkļu apkarošanai: parazitēšanu un saimnieka barošanos.

Parazitēšana

Parazitēšana ir galvenais veids, kā parazītiskās laputis kontrolē kaitēkļus lauksaimniecībā. Šajā procesā parazītiskās vēsmas dēj olas saimniekkkskārtas kaitēkļa iekšienē vai uz tā. Lūk, kā tas darbojas:

  • Olu dēšana: Parazītiskās vāsas mātīte meklē piemērotu kaitēkļa saimnieku. Saimnieka izvēle ir atkarīga no konkrētās parazītiskās lapseņu sugas, jo tām bieži vien ir raksturīga saimnieka specifiskums. Parazītiskās vāsas mātīte uzmanīgi ievieto olas saimnieka ķermenī vai piestiprina tās pie saimnieka ārējās virsmas.
  • Lūku attīstība: Kad parazītiskās vāsas olas izšķiļas, tikko izšķīlušies kāpuri sāk baroties ar saimnieka kaitēkļiem. Tās izēd saimniekēdāju no iekšpuses, kas galu galā noved pie saimnieka nāves.
  • Kukaiņu stadija: Pēc tam, kad kāpuri ir apēduši saimnieku, tie apaug, veidojot kokonu vai kukaiņa stadiju saimnieka ķermenī vai uz tā.
  • Izaugšana: Kad parazītiskās vāsas sasniedz briedumu, tās izlien no saimnieka ķermeņa vai kokona. Šajā procesā saimnieks kaitēklis parasti iet bojā.

Saimnieka barošanās

Papildus parazitēšanai dažas parazītiskās lapsenes nodarbojas arī ar saimnieka barošanos. Šādā uzvedībā pieaugušās lapsenes barojas ar saimnieka ķermeņa šķidrumiem, kas var būt svarīgi to vairošanās procesam. Svarīgi atzīmēt, ka ne visas parazītisko lapseņu sugas nodarbojas ar saimnieka barošanos, un par primāro kaitēkļu kontroles metodi joprojām tiek uzskatīta parazitēšana.

Parazītisko osu produkti

Ar vairāk nekā piecu gadu desmitu pieredzi un zināšanām Koppert ir uzticams avots audzētājiem, kas meklē efektīvus un uzticamus bioloģiskās kontroles risinājumus. Koppert piedāvā dažādus parazītisko laputu risinājumus lapgraužu, lapgraužu, lapu mizgraužu, miltrasu, smirdīgo laputu un kāpuru apkarošanai.

Biežāk uzdotie jautājumi