Kas ir parazītiskās lapsenes?
Parazītiskās lapsenes ir mazi kukaiņi, kam ir būtiska nozīme dabiskajā kaitēkļu apkarošanā. Tās sauc par parazītiskām, jo dēj olas kaitīgo kaitēkļu kukaiņos vai uz tiem. Parazītisko laputu kāpuri attīstās saimnieka kukaiņa iekšienē, un galu galā to nogalina.
Šīs lapsenes ir ļoti specializētas, un dažādas to sugas ir vērstas pret konkrētiem kaitēkļiem. Tās efektīvi samazina kaitīgo kukaiņu populāciju, padarot tās par vērtīgām sabiedrotajām dārzkopībā un lauksaimniecībā. Atšķirībā no ķīmiskajiem pesticīdiem parazītiskās lapsenes ir dabiskas un nenodara kaitējumu derīgajiem kukaiņiem, dzīvniekiem vai videi.
Parazītiskās lapsenes kaitēkļu apkarošanai
Parazītiskās lapsenes ir vērstas pret dažādiem kaitēkļiem, kas bieži sastopami komerciālajā dārzkopībā un lauksaimniecībā. Šeit ir minēti daži no galvenajiem kaitēkļiem, kurus apkaro parazītiskās lapsenes:
-
Parazītiskās lapsenes pret laputīm Parazītiskās lapsenes pret laputīm Mušas ir bēdīgi slavenas ar to, ka tās invadē dažādus kultūraugus un nodara kaitējumu, sūcot augu sulas un pārnēsājot augu vīrusus. Parazītiskās lapsenes, piemēram, Aphelinus abdominalis (Aphilin), Aphidius colemani (Aphipar), Aphidius matricariae (Aphipar-M), Aphidius ervi (Ervipar) un Praon volucre, Ephedrus cerasicola (Aphiscout), ir īpaši efektīvas laputu populāciju kontrolē.
-
Parazītiskās lapsenes pret baltmētrām Parazītiskās lapsenes pret baltmētrām