


Kas ir parazītiskās lapsenes?
Parazītiskās lapsenes ir mazi kukaiņi, kam ir būtiska nozīme dabiskajā kaitēkļu apkarošanā. Tās sauc par parazītiskām, jo dēj olas kaitīgo kaitēkļu kukaiņos vai uz tiem. Parazītisko laputu kāpuri attīstās saimnieka kukaiņa iekšienē, un galu galā to nogalina.
Šīs lapsenes ir ļoti specializētas, un dažādas to sugas ir vērstas pret konkrētiem kaitēkļiem. Tās efektīvi samazina kaitīgo kukaiņu populāciju, padarot tās par vērtīgām sabiedrotajām dārzkopībā un lauksaimniecībā. Atšķirībā no ķīmiskajiem pesticīdiem parazītiskās lapsenes ir dabiskas un nenodara kaitējumu derīgajiem kukaiņiem, dzīvniekiem vai videi.
Parazītiskās lapsenes kaitēkļu apkarošanai
Parazītiskās lapsenes ir vērstas pret dažādiem kaitēkļiem, kas bieži sastopami komerciālajā dārzkopībā un lauksaimniecībā. Šeit ir minēti daži no galvenajiem kaitēkļiem, kurus apkaro parazītiskās lapsenes:
-
Parazītiskās lapsenes pret laputīm Parazītiskās lapsenes pret laputīm Mušas ir bēdīgi slavenas ar to, ka tās invadē dažādus kultūraugus un nodara kaitējumu, sūcot augu sulas un pārnēsājot augu vīrusus. Parazītiskās lapsenes, piemēram, Aphelinus abdominalis (Aphilin), Aphidius colemani (Aphipar), Aphidius matricariae (Aphipar-M), Aphidius ervi (Ervipar) un Praon volucre, Ephedrus cerasicola (Aphiscout), ir īpaši efektīvas laputu populāciju kontrolē.
-
Parazītiskās lapsenes pret baltmētrām Parazītiskās lapsenes pret baltmētrām -
Parazītiskās lapgraužu lapsenes Parazītiskās lapgraužu lapsenes Lapu racēji ir kaitēkļi, kas augu lapās izveido tuneļus, bojājot lapotni. Dažas parazītiskās lapsenes, piemēram, Diglyphus isaea (Miglyphus) un Dacnusa sibirica (Minusa ) , mērķē uz lapu racēju kāpuriem, dēdamas olas lapu racēju kūniņās.
-
Parazītiskās lapsenes pret miltrasēm un zvīņām Parazītiskās lapsenes pret miltrasēm un zvīņām -
Parazītiskās lapsenes smirdīgajiem kukaiņiem Parazītiskās lapsenes smirdīgajiem kukaiņiem -
Parazītiskās lapsenes kāpuru kāpuriem Parazītiskās lapsenes kāpuru kāpuriem Guznes var izpostīt kultūraugus, barojoties ar lapām un augļiem. Dažas parazītiskas vēsmas, piemēram, Trichogramma sugas, dēj olas vīkšņu oliņās, kavējot to attīstību.
Parazītisko lapseņu priekšrocības
Parazītisko lapseņu izmantošana kaitēkļu apkarošanai sniedz virkni priekšrocību:
- Uzlabota kultūraugu aizsardzība: Parazītiskās lapsenes ļoti efektīvi uzbrūk konkrētiem kaitīgajiem kukaiņiem. Ieviešot šos derīgos kukaiņus, audzētāji var ievērojami samazināt kaitēkļu radītos postījumus, nodrošinot lielāku ražu un produktu kvalitāti.
- Vides ilgtspēja: Parazītiskās lapsenes ir dabisks un videi draudzīgs risinājums kaitēkļu apkarošanai. Šī pieeja samazina ar ķīmiskajiem pesticīdiem saistīto ietekmi uz vidi un veicina ilgtspējīgāku lauksaimniecības modeli.
- Rentabla kaitēkļu apkarošana: Iekļaujot parazītiskās lapsenes integrētās kaitēkļu apkarošanas (IPM) stratēģijās, audzētāji var samazināt atkarību no dārgiem ķīmiskajiem pesticīdiem.
- Konsekvence un ilgtermiņa efektivitāte: Parazītiskās lapsenes, tiklīdz tās ir izveidojušās, nodrošina pastāvīgu un ilgstošu kaitēkļu apkarošanu. Šie derīgie kukaiņi pastāvīgi medī un parazitē kaitēkļu sugas, nodrošinot nepārtrauktu kultūraugu aizsardzību visu augšanas sezonu.
- Bioloģiskā daudzveidība un ekosistēmas līdzsvars: Parazītisko laputu ieviešana komerciālās audzēšanas vidē var veicināt bioloģisko daudzveidību, jo samazinās kaitīgo ķīmisko vielu izmantošana. Tas, savukārt, rada līdzsvarotāku ekosistēmu kultūraugos, kas var uzlabot kultūraugu vispārējo veselību un izturību. Daudzveidīga ekosistēma bieži vien nozīmē mazāku nelīdzsvarotību un konkrētu kaitēkļu sugu uzliesmojumus.


Kā parazītiskās lapsenes kontrolē kaitēkļus?
Parazītiskās lapsenes izmanto divas galvenās metodes kaitēkļu apkarošanai: parazitēšanu un saimnieka barošanos.
Parazitēšana
Parazitēšana ir galvenais veids, kā parazītiskās laputis kontrolē kaitēkļus lauksaimniecībā. Šajā procesā parazītiskās vēsmas dēj olas saimniekkkskārtas kaitēkļa iekšienē vai uz tā. Lūk, kā tas darbojas:
- Olu dēšana: Parazītiskās vāsas mātīte meklē piemērotu kaitēkļa saimnieku. Saimnieka izvēle ir atkarīga no konkrētās parazītiskās lapseņu sugas, jo tām bieži vien ir raksturīga saimnieka specifiskums. Parazītiskās vāsas mātīte uzmanīgi ievieto olas saimnieka ķermenī vai piestiprina tās pie saimnieka ārējās virsmas.
- Lūku attīstība: Kad parazītiskās vāsas olas izšķiļas, tikko izšķīlušies kāpuri sāk baroties ar saimnieka kaitēkļiem. Tās izēd saimniekēdāju no iekšpuses, kas galu galā noved pie saimnieka nāves.
- Kukaiņu stadija: Pēc tam, kad kāpuri ir apēduši saimnieku, tie apaug, veidojot kokonu vai kukaiņa stadiju saimnieka ķermenī vai uz tā.
- Izaugšana: Kad parazītiskās vāsas sasniedz briedumu, tās izlien no saimnieka ķermeņa vai kokona. Šajā procesā saimnieks kaitēklis parasti iet bojā.
Saimnieka barošanās
Papildus parazitēšanai dažas parazītiskās lapsenes nodarbojas arī ar saimnieka barošanos. Šādā uzvedībā pieaugušās lapsenes barojas ar saimnieka ķermeņa šķidrumiem, kas var būt svarīgi to vairošanās procesam. Svarīgi atzīmēt, ka ne visas parazītisko lapseņu sugas nodarbojas ar saimnieka barošanos, un par primāro kaitēkļu kontroles metodi joprojām tiek uzskatīta parazitēšana.
Biežāk uzdotie jautājumi
-
Kas ir parazītiskās lapsenes un kādu labumu tās dod lauksaimniecībai? Kas ir parazītiskās lapsenes un kādu labumu tās dod lauksaimniecībai? Parazītiskās lapsenes ir mazi kukaiņi, kuriem ir būtiska nozīme dabiskajā kaitēkļu apkarošanā. Tās dod labumu lauksaimniecībai, jo tās mērķtiecīgi uzmeklē un parazitē konkrētus kaitīgos kukaiņus, efektīvi samazinot kaitēkļu populāciju un līdz minimumam samazinot ķīmisko pesticīdu nepieciešamību.
-
Vai parazītiskās lapsenes kaitē kultūraugiem vai citiem derīgiem kukaiņiem? Vai parazītiskās lapsenes kaitē kultūraugiem vai citiem derīgiem kukaiņiem? Nē, parazītiskās lapsenes nav kaitīgas kultūraugiem vai derīgiem kukaiņiem. Tās ļoti selektīvi izvēlas saimniekkkodu, nodrošinot, ka to mērķis galvenokārt ir kaitīgie kukaiņi. Tāpēc tās ir vērtīgs papildinājums integrētās kaitēkļu apkarošanas (IPM) stratēģijām.
-
Kādus kaitēkļu veidus parazītiskās lapsenes parasti apkaro lauksaimniecībā? Kādus kaitēkļu veidus parazītiskās lapsenes parasti apkaro lauksaimniecībā? Parazītiskās lapsenes apkaro dažādus kaitēkļus, tostarp lapgraužus, lapgraužu kāpurus, lapgraužus, miltrases un zvīņas, smirdīgos kukaiņus un lapu racējus. Konkrētie kaitēkļi, pret kuriem tās vēršas, var atšķirties atkarībā no parazītisko laputu sugas.
-
Vai parazītiskās lapsenes var darboties visās kultūraugu vidēs un klimatiskajos apstākļos? Vai parazītiskās lapsenes var darboties visās kultūraugu vidēs un klimatiskajos apstākļos? Parazītiskās lapsenes var būt efektīvas dažādās lauksaimniecības vidēs un klimatiskajos apstākļos. Tomēr ir svarīgi izvēlēties piemērotu parazītisko laputu sugu konkrētajam reģionam un kultūraugu veidam.
-
Vai ir kādi piesardzības pasākumi, kas jāievēro, ieviešot parazītiskās lapsenes savos sējumos? Vai ir kādi piesardzības pasākumi, kas jāievēro, ieviešot parazītiskās lapsenes savos sējumos? Ieviešot parazītiskās lapsenes, ieteicams konsultēties ar ekspertiem, lai pārliecinātos, ka tiek izmantotas pareizās sugas un ka izlaišanas laiks un metodes ir piemērotas jūsu konkrētajām kaitēkļu problēmām.