Grieztie ziedi

Par

Daudzus ziedus to dekoratīvo īpašību dēļ īpaši audzē kā grieztos ziedus. Tie ir daudzveidīgi, tādēļ ievērojami atšķiras to izcelsme, audzēšanas metodes un nepieciešamais substrāts. Populārākie ziedi ir turpmāk nosauktie.

  • Rozes Rozes ir rožu dzimtas rožu (Rosa) ģints augi. Auga ziedus arī sauc par rozēm. Pasaulē ir vairāk nekā simts rožu sugu un tūkstošiem dažādu kultūršķirņu.
  • Hortenziju izcelšanās vieta ir Āzija un Ziemeļ- un Dienvidamerika. Dažas sugas ir izveidojušās par lieliem kokiem, citas — par maziem, kompaktiem krūmiem. Pēdējās desmitgadēs hortenzijas audzē kā grieztos ziedus, kas ir dažādi pēc krāsas un pēc izmēra.
  • Hipeastri, kuru oficiālais latīniskais nosaukums ir Hippeastrum, ir sīpolpuķes, kas radušās Centrālajā un Dienvidamerikā. Tā ir sīpolpuķe no lielās amariļļu–narcišu dzimtas. Hipeastru dzimtene ir Amerika — no ziemeļu Argentīnas līdz Meksikai un Karību jūrai. To audzē no sīpola kā griezto puķi vai pārdod kā augu podiņā.
  • Frēzija Frēzija ir daudzgadīgs ziedošs skalbju dzimtas lakstaugs. Kultivētās frēzijas ir graciozi hibrīdaugi ar piltuvveida ziediem, un šie augi radīti no vairākām frēziju sugām.
  • Lilijas Liliju ģintī ir ziedošas lakstaugu sugas. Lielākā daļa liliju sugu ir cēlušās ziemeļu puslodes mērenā klimata apgabalos, bet atsevišķas sugas aug arī subtropu joslas ziemeļu daļā.