Trombidiformes

Zirnekļa ērces un citas ērces

Kas ir ērces?

Augu ērces ir daudzveidīga mazu posmkāju grupa, kas barojas ar augu sulu. Tie ir sastopami ļoti dažādos biotopos, sākot no mežiem un zālājiem līdz dārzkopības un lauksaimniecības kultūrām. Augu ērces var būt nozīmīgs kaitēklis dārzkopībā un lauksaimniecībā, radot bojājumus kultūraugiem un samazinot ražu. Dažas izplatītas augu ērču ģimenes un sugas ietver:

  • Zirnekļa ērce (Tetranychidae dzimta): Divplankumainā zirnekļa ērce ( Tetranychus urticae), ko dažreiz sauc arī par karmīna ērci ( Tetranychus cinnabarinus), augļu koku sarkanā zirnekļa ērce ( Panonychus ulmi)
  • Tarsonemīda ērce (Tarsonemidae dzimta): platā ērce ( Polyphagotarsonemus latus), ciklamenu ērce, saukta arī par zemeņu ērci ( Phytonemus pallidus)
  • Žults ērces un rūsgaņu ērces (Eriophyidae dzimta): tomātu ērce ( Aculops lycopersici), kaņepju ērce ( Aculops cannabicola)
  • Viltus zirnekļa ērces (Tenuipalpidae dzimta): plakanā ērce vai sarkanās tējas ērce ( Brevipalpus phoenicis)

Katrai augu ērču sugai ir savas unikālās īpašības un barošanās paradumi. Augu ērces parasti attīstās siltos un sausos apstākļos, tāpēc siltumnīcās un karstā, sausā laikā ārā tās bieži ir problemātiskas. Augu ērču kontrole var būt sarežģīta, jo tās ātri vairojas un attīstās rezistence pret noteiktiem pesticīdiem. Lai kontrolētu ērču invāzijas un aizsargātu augu veselību, parasti izmanto integrētās augu aizsardzības (IPM) metodes, tostarp bioloģiskās kontroles metodes.

Play

Ērču dzīves cikls

Ērču dzīves cikls parasti sastāv no četriem posmiem: ola, kāpurs, nimfa un pieaugušais. To dzīves cikla ilgums var atšķirties atkarībā no tādiem faktoriem kā temperatūra, mitrums un pārtikas pieejamība. Šeit ir pārskats par augu ērču dzīves ciklu:

  • Ola:dzīves cikls sākas ar to, ka ērces mātīte dēj olas. Olas parasti ir sfēriskas un dētas lapu apakšpusē vai citās auga daļās. Vienas mātītes izdēto olu skaits var atšķirties, un tās var izšķilties dažu dienu līdz pāris nedēļu laikā, atkal atkarībā no vides apstākļiem.
  • Kāpurs:Kad olas izšķiļas, parādās ērces kāpuri. Šiem kāpuriem ir trīs kāju pāri, izņemot Eriophyidae, kuriem ir divi kāju pāri. Šajā posmā kāpuri sāk baroties ar augu sulu un izplūst, lai pārietu uz nākamo posmu.
  • Nimfa:Pēc pirmās kausēšanas ērces kāpuri kļūst par nimfām. Nimfām ir četri kāju pāri, izņemot Eriophyidae, kuriem ir divi kāju pāri. Viņi turpina baroties ar saimniekaugu un iziet cauri vairākām moldēm, izmetot savu eksoskeletu augot.
  • Pieaugušie:Kad nimfas sasniedz briedumu, izmantojot virkni molts, tās kļūst pieaugušas. Šajā posmā tie ir pilnībā attīstīti, un to krāsa un izskats kļūst atšķirīgāki. Pieaugušie turpina barot ar augu sulu un vairoties, lai dētu jaunas olas, sākot dzīves ciklu no jauna.

Labvēlīgos apstākļos augu ērču dzīves cikls var būt diezgan ātrs, un dažas sugas savu dzīves ciklu pabeidz tikai vienas līdz divu nedēļu laikā. Šī straujā attīstība veicina to spēju ātri vairoties un nodarīt būtisku kaitējumu augiem, ja tos nekontrolē. To īsais dzīves cikls arī padara tos īpaši sarežģītus pārvaldīt, izmantojot tradicionālās kaitēkļu kontroles metodes, uzsverot integrēto kaitēkļu apkarošanas stratēģiju nozīmi, lai kontrolētu ērču populācijas.

Atpazīt ērces

Augu ērces var atpazīt pēc to mazā izmēra un zirnekļa izskata. Zirnekļa ērces un viltus zirnekļa ērces parasti ir mazākas par 1 milimetru, un to krāsa ir no gaiši dzeltenas līdz zaļai, brūnai vai sarkanai. Viņiem ir astoņas kājas, un tie ir cieši saistīti ar zirnekļiem, taču tiem trūkst izteiktas ķermeņa segmentācijas, kas piemīt zirnekļiem. Žults ērces un rūgtenes ir tik mazas, ka tās nevar redzēt ar neapbruņotu aci, un tām ir tikai četras kājas. Tarsonemīda ērces nevar arī neredzēt ar neapbruņotu aci, bet tām ir astoņas kājas. Šo augu ērcīšu noteikšanai ir nepieciešams palielināmais stikls.

Augu ērces bieži sastopamas kolonijās lapu apakšpusē, kur tās barojas ar augu sulu. Augu ērču radītie bojājumi var izraisīt lapu krāsas izmaiņas vai plankumainību, augšanas palēnināšanos un smagos gadījumos lapu nokrišanu vai auga nāvi. Bojājumu simptomi ir svarīgi, lai agrīni atklātu ērces, kas barojas ar augiem, un efektīvai ārstēšanai, jo to mazais izmērs un tendence slēpties lapu apakšpusē var apgrūtināt to pamanīšanu.

Ērču bojājumi

Zirnekļa ērces bojājumi

Dažas izplatītas zirnekļa ērces bojājumu pazīmes ir lapu dzeltēšana vai brūnināšana, lapu plankumi vai plankumi (mazi balti vai dzelteni plankumi) un siksnas uz lapām un kātiem. Lapas var arī izkropļot vai saritināties, un augs var izskatīties panīkuši vai tam var būt lēnāka augšana. Smagos gadījumos lapas var priekšlaicīgi nokrist un augs var nomirt. Turklāt zirnekļa ērces samazina augu fotosintēzes spēju, kas var samazināt ražu un augļu un dārzeņu kvalitāti.

Plašs ērces bojājums

Plašas ērces izraisa atšķirīgu bojājumu veidu, kas pazīstams kā "bronzēšana", ko var sajaukt ar augu vīrusu izraisītiem bojājumiem. Tas parādās kā lapu bronzas vai sarkanbrūna nokrāsa, skartajām vietām saliekot un griežoties. Šo bojājumu izraisa ērces, kas barojas ar augu audiem, kas traucē lapu augšanu un attīstību.

Viltus zirnekļa ērces bojājumi

Viltus zirnekļa ērces, kas pazīstamas arī kā plakanas ērces, var izraisīt dažādus bojājumus atkarībā no sugas un saimniekauga. Tie bieži izraisa dzeltenbrūnus plankumus un krāsas maiņu uz lapām. Dažas sugas izraisa lapu žults veidošanos. Invadētajiem augļiem var būt dzelteni vai brūni plankumi, vai tie var būt izkropļoti. Smaga invāzija var ietekmēt auga vispārējo veselību un augšanu, kā arī samazināt ražu.

Russet ērces bojājumi

Ir zināms, ka ērces izraisa bronzēšanu uz lapām, kā arī citus simptomus, piemēram, lapu čokurošanos, vītumu un nekrozi.

Ērču sugas

Izplatītas augu ērču ģimenes ir zirnekļa ērces, tarsonemīda ērces, žultspūšļa ērces, rūsas ērces un viltus zirnekļa ērces. Šajās ģimenēs ir izplatītas ērču sugas, kuras dārzkopībā un lauksaimniecībā uzskata par kaitēkļiem:

  • Zirnekļa ērce (Tetranychidae dzimta): Divplankumainā zirnekļa ērce (Tetranychus urticae), ko dažreiz sauc arī par karmīna ērci (Tetranychus cinnabarinus), augļu koku sarkanā zirnekļa ērce (Panonychus ulmi)
  • Tarsonemīda ērce (Tarsonemidae dzimta): platā ērce (Polyphagotarsonemus latus), ciklamenu ērce, saukta arī par zemeņu ērci (Phytonemus pallidus)
  • Žults ērces un rūsgaņu ērces (Eriophyidae dzimta): tomātu ērce (Aculops lycopersici), kaņepju ērce (Aculops cannabicola)
  • Viltus zirnekļa ērces (Tenuipalpidae dzimta): plakanā ērce vai sarkanās tējas ērce (Brevipalpus phoenicis)

Kā novērst ērces

Lai siltumnīcas kultūrā nebūtu augu ērču invāzijas, ir jāveic proaktīvu pasākumu kombinācija. Viens no galvenajiem soļiem ir uzturēt augiem optimālus augšanas apstākļus, veicot pareizu laistīšanu, mēslojumu un temperatūras kontroli. Stresa skarti augi ir neaizsargātāki pret ērču uzbrukumiem, tāpēc ir svarīgi, lai tie būtu veseli un spēcīgi. Svarīga ir arī regulāra augu uzraudzība, lai atklātu agrīnas augu ērču pazīmes. To var izdarīt, vizuāli izpētot augus.

Varat arī veikt pasākumus, lai novērstu augu ērču iekļūšanu siltumnīcā, izmantojot higiēnas pasākumus, piemēram, noņemot nezāles un citus augus, kas var kalpot par ērču saimniekiem, un ieviešot stingru tīrīšanas un dezinfekcijas programmu visiem instrumentiem, iekārtām un virsmām.

Visbeidzot, bioloģiskās kontroles līdzekļu, piemēram, plēsīgo ērču, ieviešana var būt efektīvs veids, kā kontrolēt augu ērču populācijas.

Play

Ērču kontroles video

Apskatiet video vai dodieties uz mūsu Youtube kanālu, lai redzētu mūsu ērču kontroles produktus darbībā.

Bioloģiskā kontrole pret ērcēm

Ir vairākas metodes, ko var izmantot augu ērču bioloģiskajai kontrolei.

Plēsīgās ērces

Plēsīgās ērces, piemēram, Phytoseiulus persimilis (Spidex, Spidex Vital, Spidex Vital Plus), Neoseiulus californicus (Spical, Spical-Plus, Spical Ulti-Mite), Amblyseius swirskii (Swirski-Mite, Swirski-Mite Plus, Swirski,-Mite LD, Swirski Ulti-Mite) un Neoseiulus cucumeris (Thripex, Thripex-V, Thripex-Plus) parasti izmanto, lai kontrolētu zirnekļa ērces un citas augu ērces. Šīs plēsīgās ērces barojas ar visām ērču stadijām, samazinot to populāciju.

Žults punduri

Žultspuķes Feltiella acarisuga (Spidend) var izmantot arī zirnekļa ērču apkarošanai, īpaši karstajos punktos. Feltiella acarisuga kāpuri barojas ar visām zirnekļa ērču stadijām, tostarp olām, nimfām un pieaugušajiem, kas palīdz nomākt to populācijas.

Nepieciešama palīdzība?