Hemiptera

Baltā muša

Kas ir baltbušas?

Baltās mušas ir mazu, spārnotu kukaiņu grupa, kas pieder Aleyrodidae dzimtai. Tos sauc par "baltblusiņām", jo tām parasti ir balta vai dzeltenīga krāsa, un tās bieži atrodamas lapu apakšpusē.

Baltās mušas nav īstas mušas, bet pieder Hemiptera (īstās blaktis) kārtas. Kopā ar laputīm un zvīņu kukaiņiem tie pieder Sternorrhyncha nodaļai. Visizplatītākās sugas ir siltumnīcas baltmuša Trialeurodes vaporariorumun tabakas baltmuša Bemisia tabaci. Abi ir plaši izplatīti, polifāgi un kopumā ir salīdzināmi.

Whitefly var atrast daudzās dažādās vidēs, taču tās ir īpaši izplatītas siltumnīcās un lauksaimniecības laukos. Tie barojas ar augu sulu, kas var izraisīt lapu bojājumus un augšanas palēnināšanos. Viņi var arī pārnest augu vīrusus no viena auga uz otru.

Play

Baltmušas dzīves cikls

Baltajām mušiņām ir sešas atšķirīgas attīstības stadijas: ola, pirmais, otrais, trešais un ceturtais kāpura zvaigzne un pieaugušais kukainis.

Olas ir eliptiskas un bieži atrodas apļos. Jaunie kāpuri, kuriem izšķilšanās brīdī jau ir labi attīstītas kājas un antenas, tiek dēvēti par “rāpuļiem”. Pēc izšķilšanās tie vairākas stundas aktīvi nodarbojas, meklējot piemērotu vietu uz lapas, kur varētu baroties. Kad viņi ir atraduši šādu plankumu, tie tur paliek visu kāpuru attīstības periodu. Otrajā un trešajā kāpuru stadijā gan kājas, gan antenas ir samazinātas līdz vienam vai diviem segmentiem un vairs nav redzamas. Ceturtajā kāpura stadijā kukainis beidzot kļūst plakanāks, pēc tam resnāks, un kutikula sacietē.

Matu augšana uz kukaiņa ir atkarīga no lapas: jo garāki mati uz lapas, jo garāki ir kukaiņa mati. Citiem vārdiem sakot, kāpurs pielāgojas tās lapas struktūrai, uz kuras tā dzīvo. Uz ļoti matainām lapām kāpurs dažkārt var deformēties, ja augšanu kavē stīvie matiņi. Tiklīdz pieauguša baltmušas sarkanās acis ir redzamas ceturtajā kāpura stadijā, stadiju sauc par "lāciņu". Dažādās baltmušu sugas visvieglāk var atšķirt vienu no otras zīlīšu stadijā.

Pieaugušais iznāk no zīlītes sacietējušā kutikulas caur raksturīgas formas atveri; lācēns sadalās uz augšējās virsmas pa jau esošām šuvēm, lai izveidotu T veida atveri. Tikko radušajām baltmušas ir divi caurspīdīgu spārnu pāri; vēlāk šie divi spārnu pāri un ķermenis tiek pārklāti ar baltu, vaskainu pulveri, kas piešķir kukainim raksturīgo izskatu. Pieaugušas baltbušas galvenokārt atrodas jauno lapu apakšpusē, kur tās dēj olas. Ja augu sakrata, pieaugušie uzlido un pēc tam atgriežas lapu apakšpusē.

Atpazīt balto mušu

Baltās mušas var atpazīt pēc šādām pazīmēm:

  • Izmērs un forma:Baltās mušiņas ir mazi, spārnoti kukaiņi, kuru garums parasti ir aptuveni 1–2 mm. Viņiem ir raksturīga trīsstūra forma, un miera stāvoklī tie spārnus notur vertikālā stāvoklī virs ķermeņa.
  • Krāsa:Kā norāda to nosaukums, baltās mušas parasti ir baltā vai gaiši dzeltenā krāsā. Tas ir saistīts ar pieaugušo ražoto vasku, kas pārklāj viņu ķermeni un spārnus. Dažām sugām uz spārniem vai ķermeņa ir tumši marķējumi.
  • Kustība:Baltās mušas ir vājas lidotājas un mēdz plandīties ap augiem, nevis lidot taisnā līnijā. Tie bieži atrodas lapu apakšpusē, kur tie barojas ar augu sulu.
  • Bojājumi:Baltās mušas var sabojāt lapas, barojoties ar augu sulu. Tas var izraisīt lapu dzeltēšanu, novīšanu vai priekšlaicīgu lapu nokrišanu.

Ja jums ir aizdomas, ka jums ir balto mušu invāzija, ir svarīgi apstiprināt to klātbūtni un veikt atbilstošus pasākumus, lai kontrolētu to populāciju.

Baltmušas bojājumi

Baltmušu radītos bojājumus var atpazīt pēc vairākām redzamām pazīmēm. Šeit ir dažas no izplatītākajām balto mušu bojājumu pazīmēm:

  • Lapu dzeltēšana:Baltās mušiņas barojas ar augu sulu, kas var izraisīt invadēto augu lapu dzeltēšanu un galu galā nokrišanu. Šī dzeltenība bieži vien ir izteiktāka uz auga apakšējām lapām.
  • Augšanas panīkums:balto mušu invāzijas dēļ augi var augt lēnāk vai panīkt. Tas ir tāpēc, ka kukaiņi izvelk barības vielas no auga, barojoties ar tā sulu.
  • Lipīgās atliekas:Baltās mušas izdala cukurotu vielu, ko sauc par medusrasu, kas var pārklāt inficēto augu lapas un stublājus.
  • Kvēpu pelējums:Medusrasa var arī veicināt melnas, kvēpu pelējuma augšanu, kas var pārklāt inficēto augu lapas un stublājus. Šis pelējums var vēl vairāk samazināt auga spēju fotosintēzēt un augt.
  • Auga novīšana vai nāve:Smagos gadījumos balto mušu invāzijas var izraisīt augu vīst un nāvi. Tas var notikt, ja kukaiņi atrodas ļoti lielā skaitā un intensīvi barojas ar augu.

Baltmušu suga

Ir daudz dažādu balto mušu sugu, taču dažas no visizplatītākajām ir siltumnīcas baltmuša (Trialeurodes vaporariorum) un tabakas baltmuša (Bemisia tabaci).

  • Siltumnīcas baltmuša (Trialeurodes vaporariorum): šī suga ir viens no visizplatītākajiem un kaitīgākajiem baltmušu kaitēkļiem. Kā norāda nosaukums, to parasti var atrast siltumnīcu vidē, kur tas barojas ar plašu kultūru klāstu, tostarp tomātiem, gurķiem un papriku. Siltumnīcas baltmuša ir mazs, balts kukainis ar īsām antenām un vaskainu izskatu.

  • Tabakas baltā muša (Bemisia tabaci): šī suga ir galvenais kaitēklis daudzām kultūrām, tostarp kokvilnai, dārzeņiem un dekoratīvajiem augiem. Tas parasti sastopams siltā klimatā un var nodarīt būtisku kaitējumu kultūraugiem, barojoties ar augu sulu un pārnēsājot vīrusus. Tabakas baltmuša ir mazs, balts kukainis ar garām antenām un nedaudz dzeltenīgu nokrāsu. Šo sugu sauc arī par sudrablapu baltmušu (Bemisia argentifolii), taču patiesībā šis nosaukums attiecas uz to pašu sugu.

Kā novērst baltmušas

Lai novērstu balto mušu invāziju kultūrās, varat veikt vairākus pasākumus:

Ieviest labu kultūraugu apsaimniekošanas praksi

Uzturiet augu veselību, nodrošinot pareizu apūdeņošanu, uzturu un atbilstošu atstarpi starp augiem. Veselīgi augi ir mazāk uzņēmīgi pret balto mušu invāziju.

Ievērojiet stingru higiēnu

Uzturiet audzēšanas zonu tīru un tīru no gruvešiem, nezālēm un augu atliekām, kas var kalpot kā balto mušu rezervuāri. Regulāri noņemiet un iznīciniet inficēto augu materiālu.

Regulāri uzraudzīt

Regulāri pārbaudiet, vai savās kultūrās nav balto mušu pazīmju, tostarp pieaugušu kukaiņu, nimfu vai tiem raksturīgās lipīgās medusrasas. Lai atvieglotu uzraudzību, stratēģiski novietojiet lipīgos slazdus visā kultūrā, lai notvertu pieaugušas baltmušas un sniegtu ieskatu populācijas līmenī. Agrīna atklāšana ļauj nekavējoties rīkoties un novērš invāzijas izplatīšanos.

Siltumnīcās izmantojiet fiziskās barjeras

Uzstādiet insektu necaurlaidīgus sietus uz atverēm, piemēram, ventilācijas atverēm un durvīm, lai novērstu balto mušu iekļūšanu ražas zonā. Tas palīdz radīt fizisku barjeru un samazina invāzijas iespējamību.

Ieviest bioloģiskās kontroles līdzekļus

Izmantojiet dabiskos balto mušu ienaidniekus, piemēram, parazitārās lapsenes, plēsīgās ērces, plēsīgās blaktis vai entomopatogēnās sēnītes. Šie labvēlīgie organismi var palīdzēt kontrolēt balto mušu populācijas, barojot ar tām vai to olām.

Augu rotācija un augu daudzveidība – āra kultūras

Izvairieties no nepārtrauktas uzņēmīgo augu sugu apgriešanas. Apgrieziet kultūraugus, lai izjauktu balto mušu dzīves ciklus un samazinātu invāziju veidošanos. Turklāt daudzveidīgu kultūru stādīšana var radīt baltmušas mazāk labvēlīgu vidi.

Play

Whitefly kontroles video

Apskatiet videoklipu vai dodieties uz mūsu Youtube kanālu, lai redzētu mūsu balto mušu kontroles produktus darbībā.

Baltmušas bioloģiskā kontrole

Ir vairāki dabiski ienaidnieki, kurus var izmantot balto mušu bioloģiskajai kontrolei, tostarp parazitārās lapsenes, blaktis un plēsīgās ērces. Šie labvēlīgie kukaiņi un ērces barojas vai parazitē baltās mušiņas dažādos to dzīves cikla posmos, samazinot populācijas un novēršot turpmāku kaitējumu labībai.

Parazītiskās lapsenes

Parazītiskās lapsenes Encarsia formosa (En-Strip) un Eretmocerus eremicus (Ercal) parasti izmanto balto mušu populāciju kontrolei siltumnīcu kultūrās. Sieviešu lapsenes dēj olas balto mušu nimfu iekšienē, kur jaunattīstības lapsenes kāpurs apēd saimnieku no iekšpuses uz āru, galu galā nogalinot baltmušu.

Plēsīgās ērces

Līdzīgi efektīvas ir arī plēsīgās ērces, piemēram, Amblyseius swirskii (Swirski-Mite, Swirski-Mite LD, Swirski-Mite Plus, Swirski Ulti-Mite), Amblydromalus limonicus (Limonica) un Amblyseius andersoni (Anso-Mite, Anso-Mite). balto mušu dabiskie ienaidnieki. Šīs plēsīgās ērces barojas ar baltmušu olām un nimfām, un īsā laika periodā var ievērojami samazināt balto mušu populāciju. Šīs plēsīgās ērces nevar izmantot tomātos, jo tās iestrēgst tomāta tauku dziedzeru matiņos.

Plēsīgās bugs

Tomātos plēsīgo kukaiņu Macrolophus pygmaeus (Mirical) bieži izmanto balto mušu apkarošanai.

Entomopatogēnas sēnes

Entomopatogēnās sēnes, piemēram, Lecanicillium muscarium (Mycotal), arī ir efektīvas balto mušu bioloģiskajā kontrolē. Šīs sēnes inficē un nogalina balto mušu, iekļūstot to kutikulu un augot kukaiņu iekšpusē, galu galā izraisot nāvi.

Nepieciešama palīdzība?