Pastāv trīs galvenie bioloģiskās kaitēkļu kontroles metožu veidi: saglabāšanas, klasiskās un papildinošās metodes.
Konservatīvā bioloģiskā kontrole
Konservatīvā bioloģiskā kontrole ir vērsta uz dabisko ienaidnieku un labvēlīgo organismu klātbūtnes palielināšanu vidē, lai saglabātu līdzsvaru starp kaitēkļiem un to plēsējiem. Tā vietā, lai ieviestu jaunus organismus, šī metode ietver tādu apstākļu radīšanu, kas veicina esošo derīgo sugu izdzīvošanu un aktivitāti. Kā piemēru var minēt īpašu puķu stādīšanu, kas nodrošina patvērumu derīgajiem kukaiņiem, piemēram, lapsenēm un parazītiskajām laputīm. Saglabājot un kopjot šos dabiskos plēsējus, saglabājošā bioloģiskā kontrole laika gaitā palīdz kontrolēt kaitēkļu populācijas.
Klasiskā bioloģiskā kontrole
Klasiskā bioloģiskā kontrole ietver svešzemju dabisko ienaidnieku, piemēram, plēsēju vai parazitoīdu, ieviešanu, lai kontrolētu invazīvās kaitēkļu sugas. Šo metodi parasti izmanto, ja jauna kaitēkļu suga rada ievērojamus draudus lauksaimniecībai vai ekosistēmām. Zinātnieki identificē dabiskos ienaidniekus no kaitēkļa vietējās dzīvotnes, veic stingrus testus, lai pārliecinātos, ka tie nekaitēs sugām, kas nav kaitēkļa mērķsugas, un pēc tam tos izlaiž skartajā teritorijā. Piemēram, Austrālijas vaboles ievešana Ziemeļamerikā palīdzēja kontrolēt kokvilnas spilvenu zvīņu populāciju. Klasiskās bioloģiskās kontroles mērķis ir izveidot ieviestā dabiskā ienaidnieka pašpietiekamu populāciju, lai kontrolētu kaitēkļu populāciju.
Papildinošā bioloģiskā kontrole
Augmentatīvā bioloģiskā kontrole ir kaitēkļu apkarošanas metode, kas ietver periodisku dabisko ienaidnieku vai derīgo organismu izlaišanu teritorijā, lai samazinātu kaitēkļu populāciju. Atšķirībā no klasiskās bioloģiskās kontroles, kuras mērķis ir izveidot pašpietiekamas populācijas, papildinošā kontrole ir vērsta uz īstermiņa, mērķtiecīgām intervencēm. Šo metodi bieži izmanto lauksaimniecībā, lai risinātu tūlītējas kaitēkļu problēmas. Piemēram, audzētāji var izlaist plēsīgas ērces, lai kontrolētu zirnekļērču invāziju siltumnīcā. Papildinošā bioloģiskā kontrole var nodrošināt ātrus rezultātus un ir īpaši noderīga, ja dabiskie ienaidnieki vidē ir nepietiekami, lai efektīvi cīnītos ar kaitēkļu uzliesmojumiem.