


Kas ir kāpuri?
Kāpuri ir tauriņu un kožu kāpuri. Tauriņi un kodes veido Lepidoptera kārtu, ļoti lielu grupu, kurā ir vairāk nekā 150 000 sugu, kuras ir viegli atšķiramas no citiem kukaiņiem. Daudzas tauriņu sugas, kas ir aktīvas dienā, var būt pārsteidzoši krāsainas, savukārt naktī lidojošās kodes parasti ir neuzkrītoši brūnganas un pelēcīgas. Pieaugušie tauriņi nebojā labību. Lielākā daļa no tiem barojas ar nektāru. Turpretim kāpurķēdēm ir kož un košļājama mutes daļa, un tie var apēst lielu daudzumu augu audu. Daudzas sugas nodara kaitējumu kultūraugiem.
Viskaitīgākie kāpuri, kas sastopami siltumnīcās, pieder pie Noctuidae (noctuidae jeb pūču kodes), kas ir lielākā no visām lepidoptera dzimtām. Lielākā daļa šīs ģimenes pieaugušo ir naktsdzīvnieki. Kāpuri pārsvarā kucējas zemē. Vēl viena dzimta, kurā ir vairākas sugas, kas bojā siltumnīcas kultūraugus, ir lapu veltņu dzimta, Tortricidae. Nosaukums "lapu spārns" norāda uz faktu, ka kāpuri bieži dzīvo sarullētās lapās. Lai gan dažas sugas ir ierobežotas ar vienu kultūru, lielākā daļa ir polifāgi.
Kāpura bojājumi
Kāpuri var radīt nopietnus ekonomiskus zaudējumus. Lielākā daļa sugu barojas ar lapām un jauniem dzinumiem, un to milzīgā barošanās spēja var ātri iznīcināt augu. Ļoti mazi kāpuri nespēj košļāt un tāpēc ganās lapu apakšpusi. Tas rada loga efektu, kur augšējās lapas virsmas epiderma paliek neskarta. Jauni kāpuri bieži sastopami grupās, izkliedējoties pa augu, augot lielākiem. Palielinoties to izmēram, palielinās arī to nodarītais kaitējums: lapas bieži ir skeletainas, un neskarta ir tikai vidus riba. Ziedus, augļus un augšanas galus var ēst arī lielāki kāpuri. Dažas sugas iegūst lapas vai iedobes augļos vai kātos, padarot tos grūti atklāt un kontrolēt. Papildus auga patēriņam kāpuri arī sabojā augu ar lielo sārņu daudzumu, ko tie atstāj.
Kāpura bojājumi
Caterpillar kontroles video
Apskatiet video vai dodieties uz mūsu Youtube kanālu, lai redzētu, kā darbojas mūsu kāpurķēžu kontroles produkti.