Thysanoptera

Tripši

Kas ir tripši?

Vairākas tripšu sugas ir liela problēma siltumnīcu dārzkopībā. Rietumu ziedu tripsis (Frankliniella occidentalis) ir visvairāk postošā suga. Thriss veido kārtu Thysanoptera, nosaukums, kas burtiski nozīmē "spārni ar bārkstīm", un attiecas uz skropstām līdzīgo matiņu bārkstis gar tievo spārnu abām malām. Ir zināmas vairāk nekā 6000 sugu. Lielākā daļa no tiem ir nekaitīgi, daži ir plēsēji, un mazāk nekā 20 sugas var radīt problēmas lauksaimniecībā un dārzkopībā. Thrips ir mazi kukaiņi (0,5–14 mm), un lielākās sugas sastopamas tropos. Mērenajos reģionos tie nav lielāki par 2,5 mm. Visas tripšu sugas, kas izraisa bojājumus siltumnīcās, pieder Thripidae dzimtai.

Play

Tripsu dzīves cikls

Thrips attīstās sešos posmos: ola, divi kāpuru iesākumi, pirmskuka un mazuļa attīstības stadija un visbeidzot pieaugušais kukainis. Olām ir nieres forma un balts vai dzeltens apvalks. Pirms mātīte nogulsnē olu, viņa atver augu audos. Olas dēj lapās, ziedu ziedlapiņās un kātu mīkstajās daļās. Piemēram, uz saldo piparu lapām šīs olu dēšanas vietas ir atpazīstamas kā kārpu veida izaugumi, savukārt vairumam citu kultūru olu nogulsnēšanās vietas nav redzamas. Kāpuri un pieaugušie barojas ar visām auga gaisa daļām un ir diezgan kustīgi. Tūlīt pēc izšķilšanās kāpuri sāk baroties ar augu audiem lapas apakšpusē. Kāpuri ir mazāki nekā pieaugušie, un tiem nav spārnu. Atkarībā no sugas tripši kucējas uz auga vai zemē. Pirms mazuļu un mazuļu zvaigznes ir atpazīstamas pēc to attīstošajiem spārnu pumpuriem. Salīdzinājumā ar pirmskukuli, lācēnam ir garāki, attīstītāki spārnu pumpuri un garākas antenas, kas ir izliektas atpakaļ virs galvas. Pirms kucēnu un mazuļu zvaigznes nebarojas un pārvietojas tikai tad, ja tiek traucētas. Pieaugušajiem abi spārnu pāri ir pilnībā attīstīti. Tikai šajā posmā var noteikt konkrēto tripšu sugu, pamatojoties uz apmatojuma formu, krāsu un rakstu.

Atpazīt tripšus

Pieaugušos tripšus var atpazīt pēc šādām pazīmēm:

  • Izmērs un forma:tripši ir sīki, slaidi kukaiņi, kuru garums parasti ir mazāks par 2 mm. Viņiem ir raksturīga iegarena forma ar gariem, šauriem spārniem, kas ir apgriezti ar smalkiem matiņiem.
  • Krāsa:Thrips var būt dažādās krāsās atkarībā no sugas. Lielākā daļa no tām ir brūnas vai melnas. Dažām sugām uz ķermeņa vai spārniem var būt atšķirīgas zīmes vai svītras.
  • Kustība:Thrips ir spēcīgi lidotāji un var ātri pārvietoties starp augiem. Tie bieži atrodas lapu apakšpusē, kur tie barojas ar augu sulu.
  • Bojājumi:Thrips var sabojāt lapas, ziedus un augļus, barojoties ar augu audiem. Tas var izraisīt izkropļotu augšanu, krāsas maiņu vai rētas. Viņi var arī pārnēsāt augu vīrusus.

Atpazīt tripšu kāpurus

Tripsu kāpuri parasti ir gaiši vai caurspīdīgi, un tiem ir līdzīga forma kā pieaugušajiem, taču tie ir mazāki un tiem nav spārnu. Viena no raksturīgākajām tripšu kāpuru iezīmēm ir tiem raksturīgais "sastītis", kas ir atkritumu veids, ko tie rada, barojoties. Frass izskatās kā mazi melni vai balti plankumi uz lapu vai ziedu virsmas, un dažreiz tos var sajaukt ar sēnīšu sporām vai cita veida atkritumiem.

Thrips sugas

Ir vairākas tripšu sugas, kas ir nozīmīgi kaitēkļi dārzkopībā un lauksaimniecībā visā pasaulē. Dažas no visbiežāk sastopamajām sugām ir:

  • Rietumu ziedu tripsi (Frankliniella occidentalis): Šī ir polifāga suga, kas barojas ar dažādām kultūrām, tostarp augļiem, dārzeņiem un dekoratīviem augiem. Tā ir viena no visvairāk postošajām tripšu sugām daudzās pasaules daļās
  • Sīpolu tripsis (Thrips tabaci): šī suga ir galvenais sīpolu un citu alliju kultūru kaitēklis.
  • Čilli ceļojumi (Scirtothrips dorsalis): Šī ir polifāga suga, kas kaitē ogām un daudzām citām kultūrām.
  • Citrusaugļu tripši (Scirtothrips aurantii): šī suga ir galvenais citrusaugļu kultūru kaitēklis.
  • Rožu tripši (Thrips fuscipennis): šī suga ir galvenais zemeņu, rožu un citu dekoratīvo augu kaitēklis.
  • Impatiens trips (Echinothrips americanus): tas ir piparu kultūru kaitēklis.
  • Japānas ziedu tripsi (Thrips setosus): šī suga ir galvenais dekoratīvo kultūru kaitēklis.

Kā novērst tripšu rašanos

Tripsu invāzijas novēršana siltumnīcas kultūrā ietver vairākas stratēģijas. Pirmkārt, ir svarīgi uzturēt labu augu veselību, regulāri apūdeņojot un mēslojot, jo stresa pakļauti augi ir jutīgāki pret tripšu invāziju. Turklāt ir svarīgi nodrošināt, lai tripši nevarētu iekļūt jūsu siltumnīcā, veicot higiēnas pasākumus, piemēram, regulāri tīrot un dezinficējot siltumnīcas virsmas un aprīkojumu.

Ir svarīgi arī regulāri uzraudzīt ražu, lai atklātu tripšu pazīmes, lai jūs varētu laikus atklāt invāziju un rīkoties. To var izdarīt, izmantojot lipīgos slazdus, kas ir pievilcīgi tripšiem un var palīdzēt tos notvert, pirms tie var izraisīt bojājumus. Varat arī vizuāli izpētīt augus, lai meklētu tripšu pazīmes, piemēram, izkropļotas lapas vai sudrabainas svītras.

Visbeidzot, bioloģiskās kontroles līdzekļu, piemēram, plēsīgo ērču, ieviešana var būt efektīvs profilakses pasākums, jo šie dabiskie ienaidnieki var palīdzēt kontrolēt tripšu populācijas. Plēsīgās ērces paciņās var būt labs profilakses pasākums, jo paciņas nodrošina nepārtrauktu plēsīgo ērču piegādi pat pirms kaitēkļa klātbūtnes.

Play

Thrips kontroles video

Apskatiet video vai dodieties uz mūsu Youtube kanālu, lai redzētu mūsu tripšu kontroles produktus darbībā.

Tripsu bioloģiskā kontrole

Bioloģiskā kontrole ir efektīva un ilgtspējīga tripšu apsaimniekošanas metode dārzkopībā un lauksaimniecībā.

Plēsīgās ērces un plēsīgās bugs

Plēsīgās ērces un plēsīgās blaktis ir efektīvi tripšu dabiskie ienaidnieki. Amblyseius swirskii (Swirski-Mite, Swirski-Mite LD, Swirski-Mite Plus, Swirski Ulti-Mite), Amblydromalus limonicus (Limonica), Neoseiulus cucumeris (Thripex, Thripex-V), Transeius montdorensite (Montdo-Mite, Mont-Mite ) un Amblyseius andersoni (Anso-Mite), visas plēsīgās ērces no Phytoseiidae dzimtas, ēd tikai tripšu kāpurus. Plēsīgās kukaiņi Orius spp. (Thripor-L) var barot arī ar pieaugušajiem. Plēsīgās augsnes ērces Stratiolaelaps scimitus (Entomite-M) un Macrocheles robustulus (Macro-Mite) galvenokārt izmanto puķkopībā un barojas ar tripšu kūniņām.

Noderīgas nematodes

Labvēlīgo nematodi Steinernema feltiae (Entonem, Capirel) izmanto, lai kontrolētu tripšu kucēnus augsnē.

Entomopatogēnas sēnes

Vēl viens veids, kā kontrolēt tripšus, ir izmantot entomopatogēno sēnīti Lecanicillium muscarium (Mycotal).

Nepieciešama palīdzība?