Kas ir miltu bumbiņas un svari?
Mealybugs (Pseudococcidae dzimta), mīkstās zvīņas (Coccidae dzimta) un bruņuzvīņas (Diaspididae dzimta) veido trīs nozīmīgas dzimtas Coccoidea virsdzimtas ietvaros. Šī virsdzimta pieder Hemiptera (īsto blakšu) kārtai. Coccoidea no pirmā acu uzmetiena ir tik tikko atpazīstami kā kukaiņi. Mātītes ir bez spārniem un nekustīgas, un tās ir pārklātas ar cietām zvīņām (bruņotām zvīņām un mīkstajām zvīņām) vai ar vaskveida pavedieniem (miltu bumbiņas). Tie sūc augu sulu un lielākoties ir specifiski saimniekaugam. Neatkarīgi no kaitējuma, ko tie nodara, sūkstot augu sulu, miltu bumbiņas un mīkstās zvīņas rada arī medusrasu (uz kuras aug pelējums), kas rada ievērojamus bojājumus dekoratīvajām un augļu kultūrām un vērtības zudumu. Bruņu zvīņas neražo medusrasu. Šo kukaiņu slēptais ieradums un aizsargapvalks nozīmē, ka tie ir ļoti labi aizsargāti pret dabiskajiem ienaidniekiem un arī pret sintētiskiem pesticīdiem.
Mealybug un mēroga bojājumi
Lai gan lielākā daļa miltu bumbiņu sugu barojas ar auga gaisa daļām, dažas sugas iegūst barību no saknēm, bet citas ir žults veidotājas. Dažas sugas var arī pārnēsāt kaitīgus vīrusus. Maltītes kaitē ražai dažādos veidos:
- nimfas un mātītes izsūc sulas no auga, kavējot augšanu un izraisot lapu deformāciju un/vai dzeltēšanu, kam dažkārt seko defoliācija. Kopējais efekts samazina fotosintēzi un līdz ar to arī ražu. Kas attiecas uz ziediem un augļiem, tie bieži nokrīt;
- augu sulā ir maz olbaltumvielu un daudz cukuru. Lai iegūtu adekvātu olbaltumvielu uzņemšanu, miltu bumbām ir jāuzņem liels daudzums sulas, atbrīvojoties no liekajiem cukuriem medusrasas veidā. Raksturīgi, ka uz šīs medusrasas bieži aug tumši kvēpu sēnītes ( Cladosporiumspp.), kas, kā arī miltu bumbiņu baltais, vaskveidīgais noslēpums samazina skarto augu dekoratīvo vērtību. Augļi un ziedi arī ir netīri, padarot tos nederīgus pārdošanai, un samazinātais fotosintēzes līmenis lapās samazina arī ziedu un augļu ražošanu;
- dekoratīvajās kultūrās pietiek ar miltu bumbiņu klātbūtni, lai padarītu produktu nederīgu pārdošanai. Tādējādi ļoti mazs iedzīvotāju skaits var izraisīt ievērojamu vērtības zudumu.
Mīkstās zvīņas galvenokārt barojas ar lapām un zariem, izraisot lapotnes krāsas maiņu, augšanu un ārkārtējos gadījumos arī defoliāciju. Taču bojājumus galvenokārt rada lielais medus rasas daudzums, jo uz tās aug sodrējušais pelējums. Skudras piesaista arī medusrasa. Faktiski medusrasa ar savu kvēpu pelējumu parasti ir pirmā pazīme, kas liecina par šāda veida kaitēkļu klātbūtni. No dekoratīvajām kultūrām papardes ir īpaši jutīgas pret mīkstajām zvīņām, tāpat kā oleandri un orhidejas.
Bruņotās zvīņas atšķirībā no miltu zvīņām un mīkstajām zvīņām nerada medusrasu. Tie barojas, iesūcot epidermas šūnu saturu, kurā ievada toksiskas vielas, kas izraisa dzeltenu, sarkanu vai brūnu plankumu parādīšanos uz lapām un augļiem. Tas galu galā var nogalināt lapu.
Mealybug un mēroga bojājumi
Mealybug un mēroga kontroles video
Apskatiet videoklipu vai dodieties uz mūsu Youtube kanālu, lai redzētu, kā darbojas mūsu miltu kukaiņu kontroles produkti.