Phytoseiulus persimilis

Plēsīgā ērce Phytoseiulus persimilis ir visnopietnākais dabiskais ienaidnieks divpunktu zirnekļērcei (Tetranychus urticae) , un tā tiek izmantota daudzās pasaules kultūrās, galvenokārt siltumnīcās, bet arī āra kultūrās, piemēram, zemenēs. Šī plēsīgā ērce bija pirmais bioloģiskās kontroles līdzeklis, ko komerciāli izmantoja siltumnīcās, un pirmais Koppert produkts 1967. gadā. Tā ir specializēta zirnekļu ērču plēsēja, kas var ļoti ātri apkarot zirnekļu ērču invāziju, bet neēd citus upurus. Sausos un siltos apstākļos Phytoseiulus persimilis ir grūti kontrolēt zirnekļa ērces.

Play

Phytoseiulus persimilis kaitēkļu apkarošanai

Phytoseiulus persimilis izmanto šādu kaitēkļu apkarošanai:

  • zirnekļērpes

Phytoseiulus persimilis ērces aktīvi meklē un medī divpunktu zirnekļa ērci (Tetranychus urticae). Šīs plēsīgās ērces nevar baroties ar citu upuri.

Phytoseiulus persimilis barošanās paradumi

Phytoseiulus persimilis barojas ar visām zirnekļa ērču stadijām, bet priekšroku dod olām. Plēsīgās ērces ar mutes daļām caurdur upuri un izsūc saturu. Pieaugušās Phytoseiulus persimilis uzbrūk arī pieaugušām zirnekļērcēm, bet agrīnākās attīstības stadijas barojas tikai ar mazāka izmēra upura stadijām. Līšņi neēd. Tie ātri attīstās līdz protonimfai un tad sāk baroties ar zirnekļa ērcēm. Patērētās barības daudzums ir atkarīgs no plēsēja un upura populācijas, plēsēja dzimuma un vecuma, kā arī temperatūras un relatīvā mitruma. Parasti plēsoņa patēriņš palielinās, ja paaugstinās temperatūra. Ja temperatūra ir augstāka par 30 °C, upura patēriņš samazinās. Ja temperatūra pārsniedz 35 °C, Phytoseiulus persimilis pārstāj baroties pavisam.

Optimālā temperatūra zirnekļa ērču kontrolei ir no 15 līdz 25 °C. Aptuveni 20°C temperatūrā ar labu barības daudzumu pieaugusi mātīte dienā patērē līdz piecām pieaugušām zirnekļērcēm vai 20 jauniem kāpuriem vai olām. Tā kā plēsīgo ērču attīstības ātrums ir aptuveni divreiz lielāks nekā zirnekļērču, plēsīgo ērču skaits strauji palielinās, un tās ātri samazina zirnekļērču populāciju, izēdinot. Phytoseiulus persimilis ir ļoti specifisks un ir efektīvs tikai pret zirnekļērcēm, kas rada lielu tīklu daudzumu. Tā var viegli pārvietoties tīklā. Tā priekšrocība ir tā, ka uzliesmojums tiek ātri un efektīvi likvidēts, bet trūkums ir tas, ka tas ātri izzūd, ja nav piemērota upura. Ja trūkst upura, galvenokārt pieaugušās mātītes pamet plēksni, lai meklētu citas zirnekļērču kolonijas. To populācija krasi samazināsies, ja nebūs zirnekļērču, un plēsīgās ērces kļūs kanibālas. Ja parādās jauni zirnekļērču perēkļi, var būt nepieciešams atjaunot plēsīgo ērču izplatību.

Phytoseiulus persimilis dzīves cikls

Pieaugušas ērces ir oranži sarkanas, ar astoņām garām kājām un ļoti aktīvas, īpaši augstā temperatūrā. Mātītes ir aptuveni 0,6 mm garas, un, lai gan tēviņi ir nedaudz mazāki, plakanāki un iegarenāki, tos ir grūti atšķirt no mātītēm. Pārvietojoties ērces kustas, pirmais kāju pāris gaisā kustas augšup un lejup, jo uz šīm kājām ir sensorie orgāni, kas reģistrē bojāto augu izdalītās gaistošās vielas. Fitoseiīdām ērcēm nav acu, tāpēc, lai atrastu upuri, tās izmanto bojāto augu izdalītās gaistošās vielas un taustes sajūtu. Phytoseiulus persimilis attīstības stadijas ir tādas pašas kā zirnekļa ērcēm: ola, kāpurs, protonimfa, deutonimfa un pieaugušais īpatnis, izņemot miera periodu kāpura un nimfas stadijā. Uz augiem ovālas olas parasti tiek noglabātas zirnekļērču kolonijas tuvumā vai tās iekšienē. Tās ir aptuveni divreiz lielākas nekā zirnekļērču olas, un tikko dētas ir caurspīdīgas, gaiši rozā krāsā, bet vēlāk kļūst nedaudz tumšākas. Lācīšiem ir trīs pāri kāju. Tās nemēslo un ir neaktīvas, ja vien netiek traucētas. Tiklīdz kāpurs ir izšķīlies līdz protonimfas (ar četriem kāju pāriem) stadijai, tas nekavējoties sāk baroties. Protonimfas, deutonimfas un pieaugušā īpatņa stadijā ērces barojas gandrīz nepārtraukti. Protonimfas un deutonimfas pēc izskata ir līdzīgas pieaugušajām ērcēm, bet ir mazākas.

Labākie nosacījumi Phytoseiulus persimilis lietošanai

Phytoseiulus persimilis visefektīvāk darbojas temperatūrā no 13 līdz 27°C (55 līdz 81°F) un nav efektīvs virs 30°C/86°F. Phytoseiulus persimilis ir jutīgs pret relatīvo mitrumu zem 70 %.

Play

Phytoseiulus persimilis pudelēs

Plēsīgā ērce Phytoseiulus persimilis ir pieejama pudelē (Spidex, Spidex Vital, Spidex Boost).

  • Pirms lietošanas pudeli viegli pagrieziet un sakratiet.
  • Nospiediet vāciņa centru, lai atvērtu dozēšanas atveri.
  • Apkaisiet materiālu uz lapām vai ielejiet kastītēs.
  • Pārliecinieties, ka materiāls paliek uz ievadīšanas vietas vismaz dažas stundas pēc ievadīšanas.
  • Var lietot arī ar (Mini)-Air(o)bug.

Spidex, Spidex Vital, Spidex Boost deva ir atkarīga no klimata, kultūrauga un zirnekļērču blīvuma, un tā vienmēr jāpielāgo konkrētai situācijai. Uzsākt ievadi, tiklīdz kultūraugā tiek konstatētas pirmās kaitīgās ērces. Ieviešanas devas parasti ir no 2 līdz 50 uz m2/izlaides. Izlaišana jāatkārto vienu vai divas reizes ar nedēļas intervālu. Konsultējieties ar Koppert konsultantu vai atzītu Koppert produktu izplatītāju, lai saņemtu padomu par jūsu situācijai piemērotāko stratēģiju.

Play

Phytoseiulus persimilis maisiņos

Plēsīgā ērce Phytoseiulus persimilis ir pieejama arī audzēšanas maisiņos (Spidex Vital Plus). Šajā gadījumā plēsīgās ērces vairojas maisiņā un vairāku nedēļu laikā izplatās kultūraugos.

  • Pakariniet maisiņus aizsargātās vietās kultūraugā, izvairieties no pakāršanas tiešos saules staros.
  • Maisiņiem jau ir izejas caurums
  • Lai nesabojātu plēsīgās ērces, turiet maisiņus par kartona sloksni augšpusē.

Spidex Vital Plus deva ir atkarīga no klimata, kultūrauga un kaitēkļu blīvuma, un tā vienmēr jāpielāgo konkrētajai situācijai. Ja kaitēklis netiek kontrolēts, izlaišana jāatkārto reizi divās nedēļās. Konsultējieties ar Koppert konsultantu vai atzītu Koppert produktu izplatītāju, lai saņemtu padomu par jūsu situācijai piemērotāko stratēģiju.