Tomātu lapu alotāja Tuta absoluta izcelsme ir Dienvidamerika, bet pēdējo divpadsmit gadu laikā tā ir ieviesusies visā pasaulē. Šī tropiskā kode dod priekšroku galvenokārt tomātiem, kas aug labos un siltos apstākļos. Bet šī kode ir patiesa problēma, jo tā ir slēpšanās meistars. Tāpēc esiet īpaši uzmanīgi, ja pamanāt šo kaitēkli savā siltumnīcā. Lai efektīvi cīnītos ar šo kaitēkli, jāpatur prātā daži noteikumi:
- Tomātu lapu alotāja izcelsmes valsts ir Peru, bet patiesībā šis kaitēklis ir izplatīts visā Dienvidamerikā. 2007.gadā kode parādījās arī Spānijā. Kopš tā laika Tuta absoluta ir kļuvusi par vienu no izplatītākajiem kaitēkļiem tomātos Vidusjūras reģionā un pārējā Dienvideiropā. Šis kaitēklis ir manīts Tuvajos Austrumos, Indijā, Bangladešā, Āfrikā un Centrālamerikā.
- Siltajās zemēs šī kode dzīvo brīvā dabā, bet apkurināmās siltumnīcās šis kukainis kļūst par agresīvu kaitēkli. Mainīgos klimatiskos apstākļos Tuta absoluta nevar izdzīvot ārpus apkurināmām platībām, tādējādi, jo augstāka vidējā klimatiskā temperatūra, jo lielāka problēma.
- Šī kode dod priekšroku tomātiem, tomēr tai patīk arī citi nakteņu ģints augi. Šis kukainis var vairoties un izdzīvot arī kartupeļos, paprikā, baklažānos, tabakā un nezālēs, tādās kā Datura stramonium (parastais velnābols), Lycium chilense (līcija) un Solanum nigrum (melnā naktene).
- Tomātu lapu alotāju kāpuri barojas tomātu lapās.
- Kopš tā brīža, kad kāpurs ir lapā, ķīmiskie insekticīdi kļūst neefektīvi. Un papildus tam, tā kā Tuta absoluta ir bijusi kontrolēta ar visa veida insekticīdiem, tai ir izstrādājusies noturība pret tiem.
- Ja Jūs neesat pārliecināts par to, vai Jūsu siltumnīcā ir Tuta absoluta vai arī cik daudz tās ir, Jums jālieto Deltatrap lamatas kopā ar Pherodis feromoniem, lai pārliecinātos par kaitēkļa klātbūtni un populācijas lielumu.
- Tuta absoluta var tikt kontrolēta ar Koppert bioloģisko produktu Mirical. Šis produkts satur plēsīgo mīkstblakti Macrolophus pygmaeus, kura barojas no olām un kāpuriem. Beigās varam secināt, ka preventīvas darbības dod labāku rezultātu nekā reaģēšana uz situācijas saasināšanos. Ja Jūs vēlaties apsteigt kaitēkli, ir ļoti svarīgi izlaist vērtīgos kukaiņus jau jaunstādu stadijā.
- Dienvideiropā ļoti noderīgā blakts Nesidiocoris tenuis palīdz kontrolēt Tuta absoluta, bet Ziemeļeiropā šī plēsīgā blakts segtajās platībās nodara vairāk ļaunuma nekā labuma, jo tā bojā augus. Nesidiocoris tenuis ķīmiskā kontrole nav risinājums, jo insekticīds nobeidz arī vēlamo Macrolophus pygmaeus.
- Gadiem ilgi pētījumi, kā arī praktiskie izmēģinājumi ir parādījuši, ka Tuta absoluta var veiksmīgi kontrolēt arī ar entomopatogēnām nematodēm. Tāds produkts kā Entonem (Steinernema feltiae) tiek izsmidzināta uz lapām un iekļūst kāpurā caur dabīgajām ķermeņa atverēm.
- Ja vīrišķie un sievišķie lapu alotāja īpatņi nespēj atrast viens otru, dabīgā atražošana arī tiek pārtraukta. Koppert Tutasan produkts var būt noderīgs vīrišķo īpatņu masu izķeršanai, izvietojot šos slazdus segtajās platībās. Tutasan ir ūdens slazdi un jāizmanto kopā ar Pherodis feromoniem. Feromoni piesaista vīrišķos īpatņus kuri slazda ūdenī noslīkst.
- Deltatrap, kuru lieto kopā ar Koppert Pherodis feromonu dozatoru, arī var palīdzēt efektīvi kontrolēt kaitēkli. Vīrišķie īpatņi tiek ievilināti slazdā un pēc tam pielīp pie lipīgās virsmas, kas ļauj tos arī saskaitīt.