Kategorija: Jaunumi
Publicēšanas datums: februāris 06, 2024

Ievērojami vājāka Pythium ietekme

Gurķu audzētājs Kees Hendriks (Qcumber) skaidro, kā viņa augu aizsardzības stratēģija attīstījās no integrētās uz “gandrīz” bioloģisko augu aizsardzību, izmantojot arvien mazāku un mazāku pesticīdu daudzumu. Nu jau divi gadi kā viņš izmanto TRIANUM, lai pasargātu augu saknes.

“Es sāku izmantot TRIANUM-G, jo nevarēju savus augus pasargāt pret Pythium (dīgstu puvi)”, skaidro Kees Hendriks.

Kees Hendriks, kopā ar Stefan Wubben, saimnieko vairāk kā sešos hektāros pie Hoefslag ceļa Pijnacker ciemā Nīderlandē. Siltumnīca uzbūvēta 2011.gadā un tai ir divas daļas. Hendriks audzē divas ražas gadā, izmantojot spēcīgu mākslīgo apgaismojumu (190 mikromoli). Viņš pārdod savus gurķus vadošajām Nīderlandes veikalu ķēdēm un nedaudz klientiem Vācijā.

Tiek kontrolēti tripsis, tīklērce un baltblusiņa

“Es biju izteikts integrētās (pesticīdi kopā ar bioloģiskajiem augu aizsardzības produktiem) audzēšanas metodes piekritējs, bet pastāvīga tehnoloģiju un augu aizsardzības produktu attīstība vērsa manu uzmanību arvien vairāk bioloģiskajai augu aizsardzībai. Tas ir iemesls, kāpēc es lietoju arvien mazāk ķimikālijas”, viņš paskaidro.

Vislielākie draudi viņa augiem ir no tripša, it īpaši gada tumšākajā laikā. “Daba šajā laikā “atslēdzas”. Tomēr nekas neapstājas un šādi smagi apstākļi vairāk ietekmē vērtīgos kukaiņus nevis kaitēkļus, šajā gadījumā tripsi. Tas nozīmē, ka man jābūt ļoti uzmanīgam, lai nepieļautu kaitēkļu un slimību invāziju. Tas pats attiecas arī uz kāpuriem, jo to ierobežošanai, principā, ir tikai viena metode.”

Plēsējērces Transeius montdorensis (Montdo-Mite) un Neoseiulus cucumeris (Thripex) spēj nokontrolēt tripsi saimniecībā. Hendriks izkaisa Montdorensis katru nedēļu pusei no saviem augiem un otrai pusei vēl pēc nedēļas. Viņš izvieto paciņas ar Neoseiulus cucumeris katras četras nedēļas, izkarinot tās vienu uz septiņiem augiem. Šie divi produkti – Montdo-Mite un Thripex – palīdz kontrolēt arī tīklērci un baltblusiņu.

Noturība pret Pythium

Kees Hendriks uzsāka izmantot Trianum-G 2020.gadā. Produkts sastāv no sēnītes Trichoderma harzianum T-22 hibrīda, kurš kolonizē auga sakņu sistēmu un neļauj patogēniem piekļūt auga saknēm. Viņš iestrādā divus gramus Trianum-G katrā blokā pirms izvietot akmens vates kubiņus ar augiem (divi augi vienā kubiņā). To viņš uzsāka darīt, jo bija pārāk liela Pythium ietekme viņa saimniecībā. “Mani augi saņem 20 stundas gaismas, kas nozīmē, ka tie prasa ļoti daudz ūdens. Jo vairāk ūdens, jo augi uzņēmīgāki pret Pythium. Tāpēc man vajag izmantot Trianum, jo tas preventīvi pasargā pret Pythium (dīgstu puvi).”

Mazāk kaitējuma, augstāka raža

Kopš viņš ir sācis izmantot Trianum, Pythium ietekme izteikti samazinājusies. Līdz 2019.gada saimniecībai katru sezonu bija lieli zaudējumi. Daudzi audzēšanas bloki, veselas rindas bija jāiznīcina un tāpat sēnīte (Pythium) varēja inficēt blakus rindas un audzēšanas blokus caur laistīšanas un drenāžas sistēmu. “Mūsu zudumi sasniedza pat 50% no inficētajiem audzēšanas blokiem. Šādas problēmas summējas, it īpaši, ja tās kļūst par regulāru problēmu. Es vairs nevēlos, lai kaut tāds atkārtotos.”

Pilnībā apmierinošs līmenis

Kees audzē Rijk Zwaan šķirni Skyson RZ, kura ir ļoti ātri augoša, spēcīga un ir piemērota apgaismojuma līmenim virs 180 mikromoliem. Tajā pašā laikā šai šķirnei ir izteikti vājāka sakņu sistēma kā citām šķirnēm. “Šī iemesla dēļ es uzsāku un turpinu izmantot Trianum. Trianum un pareiza audzēšanas metožu kombinācija ļauj izvairīties no problēmām ar Pythium. Trianum izmantošana nav sarežģīta, neprasa daudz darba un izmaksas nav augstas. Tās noteikti atmaksājas.”