Plēsīgo ērci Neoseiulus californicus (iepriekš Amblyseius californicus ) parasti izmanto bioloģiskai kaitēkļu apkarošanai pret zirnekļu ērcēm. Lai gan Neoseiulus californicus dod priekšroku zirnekļu ērcēm, tas var baroties arī ar citiem barības avotiem, piemēram, citām ērcēm, tripsiem vai putekšņiem. Šī plēsīgā ērce ir izturīgāka pret augstāku temperatūru, zemāku mitrumu un pesticīdiem nekā Phytoseiulus persimilis. Tā var izdzīvot ilgāk nekā Phytoseiulus persimilis, kad zirnekļērču ir maz, un var efektīvāk kontrolēt mazo zirnekļērču populācijas ilgākā laika periodā.
Neoseiulus californicus kaitēkļu apkarošanai
Neoseiulus californicus izmanto šādu kaitēkļu apkarošanai:
- zirnekļērpes
Neoseiulus californicus ērces aktīvi meklē dažādas zirnekļu ērču sugas, tostarp divplankumaino zirnekļu ērci (Tetranychus urticae), un kļūst par to medījumu. Šīs plēsīgās ērces var baroties arī ar citiem barības avotiem, piemēram, citām ērcēm, tripsiem vai putekšņiem.
Neoseiulus californicus barošanās paradumi
Neoseiulus californicus ir selektīvs Tetranychid ērču plēsējs, t. i., tas labprātāk barojas ar zirnekļa ērcēm, bet var baroties un izdzīvot arī ar citu upuri, tostarp citām ērcēm, tripsiem vai ziedputekšņiem. Plēsīgās ērces caurdur savu upuri un izsūc saturu. Neoseiulus californicus, barojoties ar divplankumaino zirnekļērpi (Tetranychus urticae), dod priekšroku nenobriedušām stadijām (olām, kāpuriem un nimfām), nevis pieaugušajiem īpatņiem. Tomēr pieaugušās mātītes barojas ar visām divpunktu zirnekļērces (Tetranychus urticae) stadijām, savukārt kāpuri barojas galvenokārt ar olām, bet nimfas - ar olām, kāpuriem un nimfām.
Tāpat kā Phytoseiulus persimilis, arī Neoseiulus californicus var viegli pārvietoties zirnekļērču tīklojumā. Ja ir zirnekļa ērces, tas dod priekšroku barošanai ar tām, un populācijas attīstība ir daudz ātrāka, ja uzturā izmanto zirnekļa ērces, nekā izmantojot citus barības avotus. Tās var izdzīvot ilgāk nekā Phytoseiulus persimilis arī tad, ja pilnīgi trūkst barības, paliekot kultūraugos un gaidot jaunu upuri.
Neoseiulus californicus dzīves cikls
Attīstības stadijas ir tādas pašas kā citiem Phytoseiidae dzimtas pārstāvjiem: olšūna, kāpurs, proto- un deutonymfa un pieauguši tēviņi un mātītes. Pieaugušas ērces ir vieglākas, un tām ir plakanāks, iegarenāks ķermenis nekā Phytoseiulus persimilis. Tās ļoti atgādina citas bioloģiskajā kontrolē izmantotās plēsīgās ērces, piemēram, Neoseiulus cucumeris, Amblyseius swirskii vai Amblydromalus limonicus. Tās ir aptuveni 0,4 mm garas. Olas ir ovālas, caurspīdīgas vai baltas, un tās ir novietotas uz lapu apakšējās puses. Tās ir mazākas nekā Phytoseiulus persimilis, bet līdzīgas citu plēsīgo ērču, piemēram, Amblyseius swirskii vai Amblydromalus limonicus, olām. Tiem ir trīs pāri kāju, un atšķirībā no Phytoseiulus persimilis kāpuriem tie barojas ar zirnekļu ērču olām. Nimfu un pieaugušo īpatņu krāsa ir caurspīdīgi balta. Daudzos gadījumos apēstās barības krāsa spīd cauri ādai un uz muguras redzama kā X formas zīme. Ja barība kādu laiku nav bijusi pieejama, tās kļūst plānākas un vienmērīgi gaišas, caurspīdīgas krāsas.
Labākie Neoseiulus californicus izmantošanas nosacījumi
Neoseiulus californicus visefektīvāk darbojas temperatūrā no 13 līdz 32°C un ir jutīgs pret relatīvo mitrumu, kas ir zemāks par 60%.
Neoseiulus californicus pudelēs
Plēsīgā ērce Neoseiulus californicus ir pieejama pudelē (Spical).
- Pirms lietošanas pudeli viegli pagrieziet un sakratiet.
- Nospiediet vāciņa centru, lai atvērtu dozēšanas atveri.
- Uzmanīgi izkaisiet materiālu uz lapām
- Pārliecinieties, ka materiāls paliek uz lapām vismaz dažas stundas pēc ievadīšanas.
- Var lietot arī ar (Mini)-Air(o)bug.
Spical deva ir atkarīga no klimata, kultūraugu un kaitēkļu blīvuma, un tā vienmēr jāpielāgo konkrētajai situācijai. Uzsākt iestrādi, tiklīdz kultūraugā tiek konstatētas pirmās kaitēkļu ērces. Ievadīšanas devas parasti ir no 25-125 uz m2/izlaides. Ielaišana jāatkārto vismaz piecas reizes ar nedēļas intervālu. Konsultējieties ar Koppert konsultantu vai atzītu Koppert produktu izplatītāju, lai saņemtu padomu par jūsu situācijai piemērotāko stratēģiju.
Neoseiulus californicus maisiņos
Plēsīgā ērce Neoseiulus californicus ir pieejama arī maisiņos (Spical-Plus, Spical Ulti-Mite). Šajā gadījumā plēsīgās ērces vairojas maisiņā un vairāku nedēļu laikā izplatās kultūraugos.
- Pakariniet maisiņus aizsargātās vietās kultūraugā, izvairieties no pakāršanas tiešos saules staros.
- Maisiņiem jau ir izejas caurums
- Lai nesabojātu plēsīgās ērces, turiet maisiņus par kartona sloksni augšpusē.
Spical-Plus un Spical Ulti-Mite devas ir atkarīgas no klimata, kultūrauga un kaitēkļu blīvuma, un tās vienmēr jāpielāgo konkrētajai situācijai. Uzsākt ievadīšanu profilaktiski vai uzreiz pēc tam, kad kultūraugos konstatētas pirmās zirnekļērpes. Izmantojiet vismaz 4000 maisiņu uz hektāru un izvietojiet tos vienmērīgās vietās kultūraugā. Ja kaitēklis netiek ierobežots, izlaišana jāatkārto pēc 4 nedēļām. Konsultējieties ar Koppert konsultantu vai atzītu Koppert produktu izplatītāju, lai saņemtu padomu par labāko stratēģiju jūsu situācijai.